מגזין אולפן ביתי / איך יוצרים מוזיקה? ראיונות עם יוצרים / יאיר סמוילוב בונה גיטרות מהחלומות!
גיטרות עבודת יד

יאיר סמוילוב בונה גיטרות מהחלומות!

יאיר סמוילוב הוא אושיית גיטרות חיפאית. בסטודיו שלו בחיפה יאיר בונה גיטרות מיוחדות במינן שבנוסף לכך שהן נשמעות מצויין הן מביאות איתן המון אופי וסטייל. יאיר גם מתקן גיטרות ועושה סטאפים, אחד כזה שאפשר להשאיר אצלו את הגיטרה האהובה שלך בביטחון ולקבל אותה חזרה כשהיא מצלצלת ושרה. בביקור שלי אצלו בסטודיו גיליתי איש מיוחד שמשלב כמה אהבות גדולות לעשיה מחשמלת – כמה מהגיטרות מעשה ידיו היו גורמות לכל גיטריסט להזיל ריר. תמונות של חלק מיאיר סמויאלובהיפיפיות הללו משולבות בכתבה. בשביל לשמוע אותן תצטרכו גם אתם להגיע לסטודיו שלו במרכז הכרמל, חיפה.

מאיזה רקע מוסיקלי אתה מגיע?
הרקע המוסיקלי שלי רחב. בנערותי התחלתי לנגן על תופים. תמיד אהבתי גם כלי נגינה אחרים כמו גיטרה חשמלית, בס וכלי הקשה למיניהם. אחרי השחרור מהצבא, התחלתי ללמוד באופן מסור את תחום הנגינה. רכשתי כלים רבים לפיתוח מיומנויות הנגינה שלי. בחרתי דווקא בתופים והתמקצעתי בכלי. כיום, בין יתר הדברים שאני עושה, אני גם מנגן באופן מקצועי ומלווה אומנים שונים בתופים. עם השנים, רכשתי מיומנויות נגינה נוספות ואחד הכלים האהובים עלי לנגינה והקשבה הוא הבס. אני מנגן כמובן גם על גיטרה ואוהב לנגן מגוון סגנונות ביניהם בלוז, פאנק , סול ורגאיי. הוספתי עם השנים גם מיומנויות נגינה בכלי הקשה ובמיוחד קרוב לליבי התיפוף המערב אפריקאי (ג'מבה ודונדון) סגנון התיפוף הזה הינו מסורתי. הוא בן כמעט 1000 שנים וטומן בחובו סודות רבים אודות הקצב והפוליריטמיקה.

באיזה פרוייקטים מוסיקליים השתתפת?
מגיל 16 ועד עצם היום הזה, השתתפתי במאות פרויקטים מוסיקליים במסגרות שונות ומגוונות. בנעורים כמובן בהרכבי נוער. בצבא בלהקה צבאית אזורית. ניגנתי בהרכבי פאנק, רוק, ראגיי, סול, בלוז ביניהם הרכבים מקוריים וגם קאברים ועוד. ניגנתי בלהקת תענוג- רגאי מקורי בעברית, בלהקת ישראבלוז עם דרור אהבה רומם, ליויתי את האומן היוצר אמיר דולציקי בהרכב מקורי יוצא דופן, ניגנתי בביג בנד פאנק שניגן מחווה לטום ג'ונס, ניגנתי בעבר וגם היום עם מארק רשקו בלו בנד. בשנים האחרונות ליויתי את הגיטריסט נועם דיין בהרכב הבלוז המדהים שלו ויחדיו עם שאר חברי ההרכב הופענו מאות רבות של הופעות מפאבים ועד לפסטיבלים בינלאומיים כולל ליווי של אומנים וזמרים מחו"ל.גיטרה בס עבודת יד

אתה במקור מתופף. איך הגעת לעולם הגיטרות?
השאלה הזאת הועלתה בפני לא מעט. בכנות לומר וחלילה מבלי לפגוע, אינני מבין אותה. אני צריך ממש להתאמץ בכדי להבין אותה. אני מרגיש שאני צריך ממש לצמצם את הבינה שלי לרוחב צר מאוד על מנת להבין אותה. בקיצור אומר- המוח האנושי מחפש לקשור בין נושאים. כשהוא נתקל בדבר מה מעט שונה, המוח זועק הצילו כשואל- מה הקשר? הקשר יכול להיות במגוון מישורים. אני אדם האוהב ידע במגוון תחומים. מלבד בניה ותיקון גיטרות, למדתי בחיי לנגן בתופים, רפואה, תזונה, יוגה, טאיצ'י[אני גם מורה לטאיצ'י] תיפוף על סוגיו, גיטרה, בס, נגינה בדיג', בישול, הוראה, הוראת ספורט, פיסיקה, חשמל, מכונאות, הנדסה, בניה קלה, יהדות, טאואיזם, בודהיזם והרשימה ממשיכה… אף פעם לא חשבתי שצריך להיות קשר בין הנושאים מלבד כמובן-אני. אני הוא הקשר בין הנושאים ולא להיפך. אדם לומד את מה שמעניין ומושך אותו או את מה שהוא צריך ברגע מסוים בחייו. אנחנו, בתור אנשים השואפים לקידמה ולחוכמה צריכים להגדיל ולפרגן על ידע ולא לתהות מה הקשר.

אז מאיזה עץ עושים גיטרה?
גיטרות נבנות מעצים רבים. במסורת הבניה, מגוון העצים היה מוגבל למספר לא רב, אבל עדיין היה מגוון. כיום המבחר הוא מאוד גדול והחלוקה יכולה להעשות על פי קריטריונים רבים. לדוגמא : שימוש בעצים על פי מה שנהגו להשתמש בבניה המסורתית. שימוש בעצים על פי תכונות סאונד בלבד. שימוש בעצים בגלל המראה שלהם. שימוש בעצים בגל הקלות היחסית שניתן להשיגם וכו' השימוש הנכון הוא על פי אופי העץ ותכונותיו, ובקשר ישיר לתוצאה הסופית המבוקשת. אפשר לקרוא עוד באתר שלי בקטגוריות גיטרות, בס, תיקון גיטרות וכמו כן בבלוג ולהבין יותר מה המניעים בבחירת העצים.

מה מניע אותך לבנות גיטרה מסויימת?
מה שמניע אותי הוא תמיד האהבה לעץ, ליצירה ולמוסיקה וההנאה מהעניין. וודאי שישנם גורמים נוספים כגון חזון. חזון זה שכשנולד במוחי רעיון לגיטרה מסוימת. אני יכול לראות אותה בעיני רוחי. לשמוע אותה מנגנת . אז אני מחליט ליצור אותה. גם במקרים שהחזון הוא של אדם אחר-לקוח שלי שמבקש שאבנה בשבילו, עדיין אני זה שמתכנן את הגיטרה ומתרגם את החלום של הלקוח למציאות ולכן תמיד ישנם פרמטרים רבים שדורשים שינוי, עיצוב מחדש על מנת שהחלום של הגיטרה שלו, יתאים למציאות באופן מושלם. ניתן לקרוא עוד על החזון שלי בבניית גיטרות באתר שלי בסיפור הבנייה של הנסיכה האפריקאית, וגם לקריאת סיפור בנושא יצירת גיטרה והגשמת חלום עבור לקוחות שלי, אתם מוזמנים לקרוא באתר שלי בקטגוריה גיטרות/יולנה ובקטגוריה בס/ג'אז בס וינטג' דלוקס.
גיטרה חשמלית עבודת יד
מה מרגישים כשמסיימים לבנות גיטרה?
כשתהליך היצירה מתקרב לסיומו הסקרנות עולה. בעיקר מעניין אותי לשמוע את התוצאה הסופית. תמיד אני מתכנן את כלי הנגינה ומנסה להגיע לתוצאה מסוימת רצויה. בסופו של התהליך, מסקרן לשמוע ולהבין באמת מה מתקבל במציאות.
זה תהליך אדיר של הסקת מסקנות ולמידה.

איזה מהגיטרות שבנית אתה הכי אוהב?
אני ממש אוהב את כולן, אך עם זאת אני חושב שהבס החלולה היא המיוחדת והמקורית מכולן . היא כולה פרי דמיוני והיא תוצר של תהליך ארוך במיוחד. תהליך שהתחיל ברעיון וכעבור כשנה וחצי הסתיים בתוצר סופי – בבס החלולה המדהימה הזאת.

על איזה פרוייקטים מוסיקליים את עובד כרגע?
בימים אלו אני מנגן בהרכב יוצא דופן ומיוחד. שם ההרכב הוא על שמו של הזמר מארק רשקו וההרכב נקרא "מארק רשקו בלוז בנד". זהו הרכב המנגן מוסיקה אמריקאית ישנה, בעיבודים שונים, אותם חברי ההרכב יוצרים ביחד. בהרכב זה חברים אנשים עם כישורים יוצאיי דופן וותק רב מאוד בתחום. שלושה מהחברים הם עולים מאמריקה. אנשים שעסקו במוסיקה כל חייהם, ניגנו וליוו אומנים מאוד מוכרים בעולם ובעלי ניסיון עתיר. זהו הרכב שנותן שואו על הבמה, מהטובים שראיתי בישראל. באמת יוצא דופן. אתם מוזמנים בחום. חוויה מיוחדת מובטחת.

איך נגני גיטרה שמעוניינים בגיטרה ייחודית מעשה ידך או בתיקון גיטרה יכולים ליצור אתך קשר?
גיטריסטים, קוראים וסקרנים מוזמנים לגלוש באתר שלי , לראות תמונות, לקרוא סיפורים, לחוות חוויות דרך התמונות והמילים ולהנות. כולם מוזמנים ליצור קשר ולקבל את מיטב היעוץ בתחום בניה ותיקון גיטרות והשבחת גיטרות מכל סוג.
כל גיטרה שיש לכם בבית, יכולה לנגן הרבה יותר טוב באופן משמעותי! גיטרה שמנגנת טוב, מאפשרת לך הנגן, לבטא כל רעיון יצירתי שנולד באופן מידי. זו עובדה חשובה. זה בעיקר הפידבק, שאני מקבל מקהל לקוחותי. אנשים אומרים לי : "אתמול, כשחזרתי הביתה ממך עם הגיטרה, לא יכולתי להפסיק לנגן כל הלילה. יצאו לי מנגינות שלא הצלחתי לנגן כבר שנים או שלא ידעתי שאני מסוגל להן כי הגיטרה לא איפשרה זאת". גיטרה תקינה היא היסוד החשוב לביטוי היצירה. בדיוק כמו היסודות של הבית.בלעדיו הבית היה נסחף בגשם או קורס בקלות מכל תזוזה. לא בכדי אני אומר: "התפקיד שלי הוא לדאוג שהגיטרה שלך תשיר בשבילך"

יאיר סמוילוב
בונה ומתקן גיטרות

צילום תמונה ראשית: דורון עובד

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*