מגזין אולפן ביתי / סאונד / 'האולר השוויצרי' למפיק וליוצר: ארגז הכלים החינמי האולטימטיבי
LFO Pics

'האולר השוויצרי' למפיק וליוצר: ארגז הכלים החינמי האולטימטיבי

כולם צריכים כלים.

נגר צריך מסור מיוחד לעבודות מסויימות, חשמלאי צריך טסטר איכותי, שרברב צריך פותח סתימות מיוחד ונהגי מירוץ צריכים כפפות על הידיים כדי להחזיק בהגה יותר טוב.

גם אנחנו, המוסיקאים, צריכים כלים. חלקם ישמשו אותנו ברגעים קשים ולחוצים וחלקם בעבודה השוטפת.

בין אם בהופעות חיות, הפקות אולפניות או יצירה מול המחשב עם אזניות וסנדביץ', אנו זקוקים לכלים בסיסיים היכולים לשמש לנו לעזר בין אם ברגעי משבר (כשהמיקס צריך להיות מוגש עוד שעה והשירה פשוט לא יושבת כמו שצריך) או בשימוש יצירתי ככל שיהיה.

הרשו לי להציג בפניכם את ה"אולר השוויצרי" שלי.

ה"אולר השוויצרי" הוא בעצם אוסף של פלאגינים חינמיים שתוכלו להשתמש בהם בהפקות השונות שלכם. מאוד השתדלתי לאסוף פלאגינים מגוונים המתאימים למגוון רחב של ז'אנרים. את רוב הפלאגינים תוכלו לקבל בתיקייה הזו. ישנם עוד כמה פלאגינים שהלינק להורדה מצורף בהמשך הכתבה, יחד עם הסבר קצר עליהם.

 אז איפה מתחילים? ראשית, בחרו איך אתם רוצים להשתמש ב"אולר השוויצרי".

אפשרות ראשונה

שריינו לכם כונן נייד או Disk-on-Key פנוי והתקינו את כל הפלאגינים עליו ישירות. ישנן מגוון דרכים להתקנה. הנפוצות ביותר הן:

א. ישנו קובץ עם סיומת EXE/msi המייצג קובץ הפעלה והתקנה. פשוט לחצו עליו ועקבו אחר ההוראות.

וודאו שאתם מחברים את הכונן הנייד לפני תחילת תהליך התקנה. כשהאשף מבקש מכם לבחור את המיקום של הפלאגין, בחרו את התיקייה הייעודית בתוך הכונן הנייד ולחצו OK.

זהו. הפלאגין כבר שם.

במידה ואתם משתמשים ב- MAC, עקבו אחרי הוראות ההתקנה הספציפיות למערכת ההפעלה שלכם.

ב. המון פלאגינים ברשת, בעיקר החינמיים ושל מפתחים עצמאיים לא מגיעים עם קובץ התקנה. במידה וחשקתם בפלאגין מסוג זה, כל שתצטרכו לעשות הוא להעתיק את הקובץ עם סיומת .dll לתיקייה ייעודית שתפתחו בכונן עצמו.

 

אפשרות שניה

אתם רוצים שה"אולר השוויצרי" יהיה במחשב הנייח שלכם, מוכן לפעולה לכל הפקה או מיקס שיבואו עליכם לטובה? מצוין.

כמו שציינתי באפשרות הראשונה, עקבו אחר הוראות ההתקנה ובנתיב הקובץ בחרו בתיקייה שתכנת ההפקה שלכם משתמשת בה (רוב ההתקנות יזהו מראש את התיקיה, לפחות בכל מה שקשור לProtools ו- Cubase).

במידה ואין לכם קובץ התקנה וכל מה שקיבלתם זה את קובץ ה- .dll, כל שתצטרכו לעשות הוא להעתיק את הקובץ לתיקיית ה- VST Instruments בהתאם לרמת הסיביות שלכם- 64 ביט או 32 ביט- לדוגמה:

64 ביט- C:\Program Files\Steinberg\Vstplugins

32 ביט- C:\Program Files x86\Steinberg\Vstplugins

רוב המפתחים הרציניים יספקו את שתי הגרסאות. אני ממליץ מאוד לבחור את האחת המתאימה למערכת ההפעלה שלכם ולגרסת התכנה המותקנת, ללא גישורים למיניהם. דבר זה יוצר בלאגן ותקלות כמעט בטוחות, בעיקר בכל מה שנוגע ל- Cubase.

Molot Compressor - Free Plugin

Molot Compressor קומפרסור

 

"לעסק סרג'יו, לעסק"

מה יכיל ה"אולר השוויצרי"? ה"אולר" יכיל כלי אחד או יותר בכל תחום:

 • בתחום הדינמי-

הבחירה היתה קשה. יש המון המון המון קומפרסורים חינמיים מעולים, ואפילו טובים יותר בתשלום. לכן אספתי שישה(כן, שישה!) קומפרסורים איכותיים שתוכלו לבחור ביניהם.

הבולטים שבהם:

Molot- השם אכן טיפה מסגיר את אופן פעולתו. קומפרסור זה בא "להפציץ" ו"לחמם" את הסאונד באגרסיביות. אני ממליץ להשתמש בו בזהירות(בהפעלה ראשונה, תנו בכל הכח על-מנת להבין מה הוא עושה. אחר-כך, מצאו את הנקודה המתוקה שלכם).

בחבילת ה"אולר"- כאן

 

TLs-3127 Leveling Amplifier-

השם אומר הכל. מטרת הכלי הזה היא לטפל בעצמת הסיגנל. המיוחד בו- הוא עושה את זה כל כך טוב גם כש"קורעים" אותו. בעל התנהגות טובה, מאוד מוסיקלי ונעים. טוב גם לערוצי Buss או Group(אם באמת רוצים, אפשר גם לשים על המאסטר…). זה על קצה המזלג. תוכלו להוריד אותו ועוד הפתעות מאותו יצרן בחינם מכאן.

 

 • בתחום הטיפול בתדרים-

Sonimus SonEQ-

EQ בעל אופי "מיושן"ׁׁׁׁ (Vintage) המדמה שני מכשירים אנלוגיים מפורסמים ואיכותיים: API 550 ו- Pultec EQP. בפלאגין זה ניסו, ועשו עבודה נהדרת, להביא את המאפיינים והאופי של המכשירים הללו לתוך פלאגין אחד. על-פי המפתחים, הוא מיועד ל"פיסול עדין של הסאונד", כלומר לטיפול עדין ולא אגרסיבי.

מומלץ לנסות ולהקשיב.

לינק להורדה

Free EQ

Sonimus SonEQ אקולייזר

 

 • בתחום הקולי-

Autotune ו- Vocoders-

כלים אלה שימושיים מאוד בהפקות מודרניות בזכות האופי שהם נותנים לסאונד ואופן הפעולה שלהם. ביכולתם של כלים אלה "לסנתז" את השירה, כלומר להפוך אותה לסוג של סינתיסייזר, ובכך לתרום לאופי ההפקה ולייחודיות שלה. כמו כן, ביכולתם לתקן זיופים, קטנים ורציניים, ובכך לתרום לכך שההפקה תשמע מקצועית יותר ואיכותית  יותר. חשוב לזכור: רמת התיקון משפיעה על הסאונד באופן דרמטי. ככל שננסה יותר לתקן, כך הסאונד יישמע יותר מלאכותי ורובוטי. אם זה מה שאנחנו מחפשים, מעולה. אם לא, אז כדאי להשתמש בזהירות.

שניים מהם נמצאים בתוך חבילת ה"אולר"- כאן.

 

 • בתחום האפקטים-

SiR1- אחד ממדמי החללים הותיקים והאיכותיים שיצאו.

הטריק שלו הוא כזה- הוא מגיע ריק.

אתם צריכים להוסיף את הדגימה באופן אישי, כלומר לטעון קבצים לתוך האפקט.

נכון, זה נשמע עבודה כפולה, אבל קחו בחשבון את הדבר הבא: באינטרנט יש אוסף כמעט בלתי מוגבל של דגימות חללים- כנסיות, בקתות, שדות וחדרים. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא להוריד לעצמכם מאגר כזה בחינם ולהשתמש כאוות נפשכם. בתוך תיקיית האפקט מצורף לינק להורדה של מאגר כזה, אך כמובן אתם מוזמנים לשוטט ברחבי האינטרנט ולחפש.

בחבילת ה"אולר"- כאן

 

OldSkoolVerb-

ריוורב איכותי וחינמי של חברת Voxengo. חברה המייצרת פלאגינים איכותיים מאוד המותאמים לסטנדרטים גבוהים בעבודות אולפן והופעות חיות.

ההתקנה נעשית על-ידי קובץ הפעלה (Installer).

בחבילת ה"אולר"- כאן

TAL-Dub-

Delay נהדר לטעמי. אין לי הרבה מה להוסיף עליו, פשוט נסו אותו.

להורדה כאן

 

ValhallaFreqEcho-

Delay מאוד מיוחד, הן בממשק והן באופן פעולתו. יש לו את כל הכיוונים הסטנדרטיים שאנו רגילים מפלאגינים אחרים, ובנוסף יש לו את כפתור ה- Shift. זה בעצם "מוציא מכיוון" את החזרות שהכלי מייצר. בשימוש נכון, זהו אחד הפלאגינים המגניבים ביותר. פשוט נסו בעצמכם.

להורדה כאן

 

Bundles-

אין דבר נוח יותר מאשכול מרוכז של מספר גדול של פלאגינים, המסודרים לפי תחום, תפקיד וכדומה. לכן, הבאתי לכם חבילה שאני מאוד מאוד אוהב.

MeldaProduction Free Bundle

בחבילה זו תמצאו שלל כלים במגוון תחומים וייעודים- החל מ- EQ איכותי, קומפרסור נהדר, Reverb ועוד ועוד.

החבילה אמנם כבדת משקל יחסית (327 MB), אך שווה כל Byte(שזה 327,000 במספר).

יש גם גרסה בתשלום, והיא כוללת עוד כמה פונקציות בכל פלאגין, אך הפונקציות המכריעות פתוחות לשימוש גם בגרסה החינמית, רק עם פרסומת של Meldaproduction שמפצירה בכם להוריד אותה ולשלם.

לינק להורדה

Free Plugins Bundle

MeldaProduction Free Bundle

 

לאחר שסקרנו את ההפתעות ב"אולר השוויצרי", אני חושב שהגיע הזמן לבדוק איך אתם מסתדרים עם הפלאגינים.

קחו פרוייקט שעשיתם/עובדים עליו בצורתו הבתולית, כלומר ללא עיבוד כלשהו(הכוונה לפלאגינים או מניפולציות של סאונד) ובצעו את הפעולות הבאות:

 1. הפעילו את הפלאגינים על ערוץ בודד.
 2. הפעילו את הפלאגינים על כמה ערוצים ביחד(או ערוץ Group).
 3. הפעילו אותם על ערוץ המאסטר.

לאחר כל זה, תנו לאזניים שלכם להחליט אם אהבתם או לא.

במידה ואתם רוצים להחליף פלאגין כלשהו בתוך ה"אולר השוויצרי", אפשר לעשות זאת בקלות.

פשוט עקבו אחר הוראות ההתקנה של הפלאגין הספציפי ונתבו את הפלאגין לתיקיית ה-"אולר"(התהליך מתואר בפירוט בגוף הכתבה לאחר "איפה מתחילים?").

בהצלחה!

 

אודות אורן גליקי

מפיק מוסיקלי, טכנאי סאונד, מלחין ומעבד בעל נסיון עשיר במגוון רחב של תחומים, ז'אנרים וסגנונות מוסיקליים.

2 תגובות

 1. חיים מיריל

  אחלה פוסט תודה 🙂

 2. פוסט מעולה. כל הכבוד!

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*