מגזין אולפן ביתי / סינתזה / סינתיסייזר דיגיטלי: כל הסינתיסייזרים הקלאסיים!
סינתיסייזרים דיגיטליים

סינתיסייזר דיגיטלי: כל הסינתיסייזרים הקלאסיים!

– סינתיסייזר: המדריך המלא –

סינטיסייזר אנלוגי סינתיסייזר דיגיטלי סינתיסייזר דיגיטלי
חלק 1: סינטיסייזר אנלוגי: הקלאסיקות חלק 2: סינתיסייזר דיגיטלי: הקלאסיקות חלק 3: סינתיסייזרים עכשוויים מומלצים

גם עולם הסינתיסייזרים הדיגיטאליים הספיק לנפק כמה קלאסיקות. הסינתיסייזר הדיגיטאלי שבא לעולם בראשית שנות השמונים, השתלט על עולם המוסיקה בסערה עם סאונד צלול יותר, יש שיאמרו גם קר ומהונדס מידי. בכל אופן מה שבטוח הוא שהסינתיסייזר הדיגיטלי מביא איתו שיטות סינתזה חדשות (מישהו אמר FM Synthesi?) וגם טקסטורת סאונד משלו אשר מזוהה יותר מכל עם הסאונד של שנות השמונים ותחילת התשעים. המדיום הדיגיטאלי איפשר פיתוח סינתיסייזר מורכב בהרבה, פוליפוני, מרובה אוסילטורים, פונקציות חדשות, יציבות ועלות נמוכה יותר.

Fairlight CMI

ב1979, הרבה לפני שמישהו דמיין את עולם המוסיקה הממוחשב של ימינו, הציגה חברת פיירלייט האוסטרלית את היצור המופלא הזה. מחשב עם צג ירוק ומקלדת שהוא בעצם תחנת עבודה מוסיקלית שמשלבת סמפלר סיקוונסר וסינטיסייזר עם 28 מגהבייט של זיכרון! המכשיר אפשר עבודה מתקדמת עם דגימות דיגיטליות, ואופציות סינטזה ויצירה שלא היו קיימות קודם. עולם המוסיקה בתדהמה.

משתמשים:
Jean-Michel Jarre, Supertramp, Thomas Dolby, Jon Astley, Michael Jackson, Yes, Stevie Wonder, Peter Gabriel, Paul McCartney, Yellow, David Gilmour, Elvis Costello, Madonna, Mike Oldfield, Prince, Duran Duran, Kate Bush, Queen, Alan Parsons, Fleetwood Mac, B-52's

Yamaha DX7

סינתזת FM מגיחה אל העולם ומשנה אותו מקצה לקצה. סימן את המעבר ההמוני לסינתזה דיגיטאלית. טכניקת בניית הצליל מעט יותר מסובכת מאשר בסינתזה החיסורית הקלאסית אבל תחום רחב של צלילים חדשים וצורמניים משהו נפתח בפנינו, כאשר כעט ניתן לסנתז בקלות גם אלמנטים דיסהרמוניים. הסאונד של שנות השמונים! אחת הרכישות הכי זולות ומשתלמות שאתם יכולים לבצע, מעולה גם בתור מקלדת שליטה.

משתמשים: בערך כל מוסיקאי בשנות השמונים
Kraftwerk, Underworld, Orbital, BT, Talking Heads, Brian Eno, Brian Eno, Supertramp, Phil Collins, Stevie Wonder, Depeche Mode, U2, A-Ha, Enya, The Cure, Astral Projection, Fluke, Kitaro, Vangelis, Elton John, Donald Fagen, Chick Corea, Level 42, Queen, Yes, Sneaker Pimps, Beastie Boys

Kawai K5

הסינתיסייזר הראשון שלקח את הסינתזה החיבורית לקדמת הבמה. בסינתיסייזר הזה הצליל נבנה מ126 הרמוניות או גלי סינוס, כאשר ניתן לשלוט באופן אינדיבידואלי בעוצמה ובתדר של כל אחד מגלי הסינוס הללו. על ידי חיבור של מספר הרמוניות ביחד ניתן לסנתז צלילים עם גוון חדש ומעניין שלא ניתן להשיג בשיטות סינתזה אחרות. סינתזה דיגיטאלית במיטבה!

משתמשים: Jean Michel Jarre, Jan Hammer

Casio CZ101

גם לקסיו יש סינתי שהפך לקלאסיקה. סינתיסייזר קטן, ייחודי ופופולארי במיוחד בזכות מחירו הזול. הסינתיסייזר הזה, דיגיטאלי למהדרין, הוצג ב-1985 משתמש בשיטת סינתזה חדשה שפותחה על ידי קסיו: Phase Distortion Synthesis
שיטה שמזכירה בסאונד הבהיר שלה את האף. אם. ואת הסינתיסייזרים הדיגיטאליים של יאמהה. בנוסף מציע היצור הקטן לבית קסיו את מעטפת שמונת השלבים שמאפשרת חופש רב בעיצוב הסאונד. ניתן לרכישה יד שניה במחירים מצחיקים.

משתמשים: Cirrus, Moby, Jimi Tenor, Vince Clarke, Jimmy Edgar, and They Might Be Giants

Korg Wavestation

Wavetable Synthesis -ו Vector Synthesis משולבים יחד לראשונה על מנת ליצור את הסינתיסייזר האולטימטיבי לפאדים מענגים צלילי אמביינט אשר מתפתחים ומשתנים לאורך זמן וסאונד FX שונים ומשונים. התכנות קצת מסובך, אבל בהחלט שווה את המאמץ.

משתמשים: Genesis, Jan Hammer, Depeche Mode, Toto, Legendary Pink Dots, Biosphere and Sin

גירסת סינתיסייזר וירטואלית: Korg Legacy Wavestation

Korg M1

הסינתיסייזר הראשון שהוא גם תחנת עבודה שלימה הופיע ב1988, ועם יותר מ- 100000 משתמשים השפיע רבות על הסאונד של שנות ה80 המאוחרות ותחילת שנות ה90. הוא פורץ דרך גם בשימוש בסימפולים דיגיטאליים קצרים כמקור לאטאק של הצליל בנוסף לאוסילטורים ולטכניקות הסינתזה הרגילות שבונות את המשכו- כך יכול היה להשיג צלילים מציאותיים יותר של כלי נגינה מסורתיים וסאונד עשיר מרשים ומקורי.

משתמשים: כל קלידן שחי בתחילת שנות ה-90
State 808, Depeche Mode, The Cure, The Orb, The KLF, Plastikman, Bomb The Bass, Gary Numan, Robert Miles, Mike Oldfield, Kitaro, Pet Shop Boys, the Cranberries, Sin and Jellyfish

Roland D50

גם סינתיסייזר זה משתמש בסימפולים קצרים ליצירת האטאק של הצליל, כאשר המשכו של הצליל נבנה בשיטת הסינתזה החיסורית הסטנדרטית: PCM Synthesis. בדרך זו הוא מסוגל ליצור מיגון צלילים מציאותיים יותר מאשר בשיטות הסינתזה האחרות. אחת ממקלדות הסינתיסייזר הנמכרות בכל הזמנים.

משתמשים: Eric Clapton, Enya, 808 State, Jean Michael Jarre, Vince Clarke, Apollo 440, Gary Numan, Rick Wakeman, Kitaro, Rush, Duran Duran

חסר לכם סינתיסייזר דיגיטלי קלאסי ברשימה? שתפו בתגובות!

המשך לחלק 3: סינתיסייזרים עכשוויים מומלצים

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

2 תגובות

  1. ה-Synclavier הוא גם סינתיסייזר אגדי, עם השפעה גדולה מאוד.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*