מגזין אולפן ביתי / סינתזה / סינתזה ועיצוב סאונד: 8 טיפים למסנטז המתחיל
סינתיסייזר

סינתזה ועיצוב סאונד: 8 טיפים למסנטז המתחיל

כשאתם מתנסים לראשונה בסינתיסייזר חדש, הקשבה חטופה לפריסטים והסאונדים שהמכשיר מסוגל לייצר תוכל לתת לכם מושג על היכולות והסאונד הבסיסי של הסינטי. יחד עם זאת, אם תסתפקו בפריסטים המובנים שמגיעים עם הסינתסייזר ולא תתנסו בתכנות ובניית סאונדים בעצמכם, אתם תפספסו. כל סינתסייזר מסוגל להפיק אינסוף סאונדים, ומאפשר לכם להעשיר את המוזיקה שלכם בגוונים ייחודיים ומותאמים. שימוש מתקדם בסינתסייזר עשוי להראות בתחילה כמשימה מסובכת. הנה כמה טיפים שיעשו את הכניסה שלכם לעולם לימוד הסינתזה יותר קלה:

סינתסייזר הוא כלי נגינה

סינתסייזר הוא כלי נגינה!

סינטיסייזר אינו בנק של צלילים אלא כלי נגינה! על מנת לעשות שימוש מלא בסינתסייזר שלכם אל תשכחו לנגן עליו בזמן אמת, לסובב נובים, לשנות פרמטרים על מנת ליצור צליל מתפתח שמשרת את המוזיקה שלכם. גם אם אתם משתמשים בסאונדים בנויים, תמצאו את הפרמטרים הקריטיים, אשר שגורמים לשינויים בצליל שיגרמו לו להשתנות לאורך זמן באופן מעניין. תשתמשו בקונטרולרים ולא בעכבר על מנת לבצע מודולציות,   כך תשמרו על תחושה של נגינה בסינתסייזר אמיתי.

צורות גל של סינתסייזר

צורות הגל של האוסילטורים

האוסילטורים הם מקור הצליל הראשוני של הסינתסייזר. כשאתם מתחילים לבנות צליל בחרו בצורת גל שתשרת את הסאונד שאתם רוצים להגיע אליו.  תקשיבו לסאונד של צורות הגל השונות ותכירו אותו.

שן מסור  (Saw) הוא צורת הגל השימושית ביותר. כאשר אנו רוצים להגיע לסאונד חריף ועשיר נבחר בצורת גל זו. ברוב המקרים זו גם צורת הגל האידיאלית כשאנו רוצים לסנטז סאונד בס, כלי מיתר ועוד. גל מרובע Square נשמע חלול יותר ומתאים לסינטוז צלילים אשר דומים באופיים לכלי נשיפה מעץ (Woodings). ניתן להעשיר גל מרובע בעזרת מודולציה על רוחב ה-Pulse. גל סינוס פחות שימושי מהשניים הקודמים, אבל ניתן להוסיף אותו אוקטבה מתחת לאוסילטור אחר על מנת לקבל סאונד יותר שמן.

סינתזה ורעש כמקור צליל

שימוש ברעש

רעש הוא מקור צליל נוסף ושימושי. רעש מכיל אנרגיה בכל התדרים ועל כן הוא מהווה חומר מצויין לפילטרים של הסינתסייזר. בעזרת רעש ניתן להדגיש פעולה של פילטר, הוא מצויין לסינתוז כלי הקשה, ומעולה גם בתור תוספת לפאדים שאנו רוצים להעשיר.

סינטוז צליל בעזרת הסטת גובה

Detune בין אוסילטורים

אחת הדרכים ליצור סאונד גדול יותר, היא לקחת שני אוסילטורים, להעמיר אותם במצב זהה ולהסיט טיפה את גובה הצליל שהם מנגנים בעזרת האופציה של Detune. כך נקבל סאונד רחב יותר ופחות סטטי, אך גם פחות ממוקד וחריף. מצויין לסאונדים של פאד וסטרינגס, ובכל מצב בו נרצה סאונד יותר מטושטש ועוטף.

פילטר של סינתסייזר - פילטרים וסינתזה

תכירו את הפילטר של הסינטי שלכם!

הסאונד של הפילטר הוא  המאפיין החשוב ביותר של הסאונד של הסינתסייזר. בסאונדים פשוטים יחסית (כמו סאונד בס), הסאונד של הפילטר משמעותי ביותר לתוצאה הסופית. לא תוציאו סאונד בס מוגי ושמנמן עם Nord Lead, ולא תייצרו בס עוקצני וחריף עם Minimoog. על מנת לקבל סאונדים בעלי גוון ספיציפי עליכם להכיר את הסאונד המאפיין של הסינטי, ולפני הכל של הפילטר שלו.

שימוש באפקטים לצורך סינתזה של סאונד

תורידו את האפקטים!

חלק גדול מהסאונדים המובנים בסינטיסיירים שלנו נועדו למכור את המכשיר ולא לשימוש מוסיקלי אמיתי. על מנת ליצור סאונד מרשים ככל הניתן מושתמשים בהרבה מיקרים באפקטים מוגזמים. שימו לב בעיקר ל-Delay וה-Reverb. אל תתביישו להוריד אותם ולשמוע מה יש מתחת, ואז במידת הצורך להוסיף אפקטים שיתאימו לצרכים המוסיקליים שלכם.

סינתסייזרים ואפקטים מיוחדים

תוסיפו אפקטים!

אפקטים הם חלק מהותי מעיצוב סאונד. האפקטים המובנים בסינתסייזר שלכם לא תמיד באיכות הגבוהה ביותר. אל תתביישו להשתמש באפקטים חיצוניים למכשיר! דיסטורשן איכותי יוסיף הרמוניות באופן מוסיקלי ויהפוך את הסאונד שלכם לחריף יותר (וגם יעדן את הפאנץ'), קורוס יהפוך את הסאונד שלכם למתוק, רך וסטריאופוני,  ריוורב יוסיף עומק ורוך, דיליי יגדיל את הסאונד ויגרום לו להיות מלא יותר. אל תגזימו בשימוש באפקטים, מה שנשמע מרשים בשמיעה ראשונה עלול להשמע עמוס, מבולבל ומעייף לאחר מכן.

סינתסייזר ברזלי

תקנו סינתסייזר ברזלי!

קל לאבד את הקסם שבשימוש בסינתסייזר כשיושבים מול תוכנת מחשב. סינתסייזר ברזלי עם נובים אמיתיים וכפתורים ללחוץ עליהם יעזור לכם להבין ביתר קלות למה סינתסייזר הוא כלי נגינה מענג ואקספרסיבי. תחפשו בלוחות יד שניה ואולי תפלו על Virus A, או Nord ישן. כלים אלה יעניקו לכם במחיר שווה לכל נפש את התענוג, תוך שאתם מרויחים גם סאונד ייחודי שהשתמשו בו באינספור אלבומים. רק לפני שאתם מוציאים את פנקס הצ'קים תבדקו טוב את הכפתור של ה-Cutoff – הוא זה שנשחק הכי מהר משימוש יתר 🙂

סינטוז נעים לכולם!

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*