מגזין אולפן ביתי / סינתזה / SE Boomstar: סינתסייזרים אנאלוגיים עם טעם של פעם
boomstar

SE Boomstar: סינתסייזרים אנאלוגיים עם טעם של פעם

חברת Studio Electronics ידועה היטב בקרב synth heads בארץ ובעולם בזכות הסינטים האנלוגיים האיכותיים שלהם שכמה מהם כבר נכנסו להיכל התהילה של ההסטוריה האלקטרונית כמו למשל ה- midimoog או ה- omega8

החברה ממוקמת ומייצרת ב LA קליפורניה והצוות קטן ומשפחתי ובעיקר מתאפיין באהבה ללא גבולות לכלים שהם מיצרים, אהבה שמתבטאת ומורגשת מהרגע שהנחת על אחד כזה את היד.

בשנת 2012, SE יצאו בליין חדש של סינטים שנקרא Boomstar, שהוא ליין שכולל שתי משפחות, משפחת הדסקטופ שבה שישה מודלים, והסדרה המודולרית של מודולים ליורוראק.

הפעם כמה מילים על סדרת הדסקטופ:

בסדרת הדסקטופ כל ששת המודלים חולקים ארכיטקטורה זהה ונבדלים זה מזה רק במעגל של הפילטר, הפילטרים השונים מעניקים לכל אחד מהכלים את האופי היחידי לו והארכיטקטורה הזהה מבטיחה את אותה האיכות והורסטיליות הבלתי רגילה בכל הסדרה.

ששת המודלים הם: 5089 עם פילטר מוג אופייני, Ladder 24db lowpass 4075 עם פילטר ארפ 2600, 3003 עם פילטר TB303, ה-SE80 עם הדואל פילטר של הCS80 האגדי, SEM עם פילטר האוברהיים הידוע, ו-700 עם דואל פילטר מהקורג minikorg700


boomstar synth

אז מה יש לנו כאן?

מלבד הפילטרים השונים הארכיטקטורה כאמור זהה, זה אומר בין היתר שני VCO פלוס סאב כאשר האוסילטור הראשון מתאפיין באפשרות לערבב שתי צורות גל ביחד, זה אומר שתי מעטפות מהירות במיוחד שמאפשרות יצירת kick מדויק ומרשים בלי מריחה וכל שאר המטעמים האודיופונים שאנחנו אוהבים. זה אומר כניסות ויציאות CV וכניסת אודיו אחת (הכל ב1/8 אינטש) וזה אומר שלא נוכל לכסות את הכל כאן ואת השאר תגלו לבד, זה חלק מהכיף!

את המעטפת הראשונה אפשר להפעיל בלופ ובעצם ליצור עוד LFO, ואם כבר הזכרנו את ה LFO יש לציין כי הוא עצמו הוא הרכיב הדיגיטלי היחיד בכל הסינטי כל שאר החלקים הם discreet analogue ללא פרוססורים וללא צ׳יפים, פיור אנלוג כמו פעם פעם.

לאוהבי הסאונד המלוכלך יש מגוון אפשרויות להביא את הכלי לרוויה, הווליום של כל אוסילטור כשנדחף עד הקצה יוצר רוויה עדינה כשלעומתו מעגל הפיידבק המובנה מביא את הכלי לרוויה אגרסיבית. יש גם סוויץ של אוברדרייב שדוחף את הסאונד מעבר לקצה, יש רינג מודולטור ונויז ג'נרטור ומי שכל זה יחד לא מספק אותו תמיד אפשר להוציא מה osc out ולהחזיר לתוך ה audio in (ואם יש מי שגם זה לא מספיק לו כדאי שיגש לרופא אזניים).

מבחינת פונקציות זכרון ומידי מדובר על אולדסקול אמיתי, אין פריסטים ובמדריך למשתמש אפשר למצוא דפי שמירה למי שממש רוצה להנציח את הפטץ' המושלם שיצא לו. המכשיר לומד מידי כדי לאתר את הערוץ ממנו הוא אמור לקבל את האות אבל זהו! חוץ מזה אפשר להשתמש בפונקצית overflow כדי לשרשר כמה מכשירים יחד ולקבל פוליפוניה. מצד שני יש מגוון מצומצם אבל מהנה במיוחד של חיבורי CV והם CV in, Gate in, מודולציות FM ו-AM על ה-VCF – כמו שאמרנו אולדסקול!

סינטיסייזר בומסטאר

איך הסינתסייזרים נשמעים?

אז נשאר לשאול איך הם נשמעים? קשה לתאר בכתב, אבל קחו סיפור, ניק באט מסוניקסטייט שהוא סוקר ותיק של סינטים סיפר בסקירה של ה-boomstar שזו הפעם הראשונה שבאו אליהם השכנים והתלוננו על הרעש!!! (של הבאסים), בהתחשב בעובדה שאין כמעט סינטי מודרני שלא עבר שם באולפן לטסט זה אומר משהו על העומק שהכלי הזה מגיע אליו, אבל גם בלי באסים היסטרים, הפילטר המצוינים והאלקטרוניקה הכללית המשובחת נשמעים היטב!

זה כלי שאפשר לשחק איתו ככה סתם בשביל הכיף ופתאום עברו להן איזה ארבע חמש שעות ולא שמת לב. ניתן להכנס לאתר של Studio Electronics ולצפות בסרטונים, או פשוט לגשת לחנות 'עולם הנגינה' (רבי עקיבא 7 בבני ברק) ולשמוע בעצמכם.

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*