מגזין אולפן ביתי / סאונד / סקירה: סדרת ספרי סאונד בעברית מאת אלון אדירי
ספר סאונד - אלון אדירי

סקירה: סדרת ספרי סאונד בעברית מאת אלון אדירי

ספר סאונד בעברית הוא סיבה טובה למסיבה, בעיקר כשמי שעומד מאחריו הוא טכנאי רב נסיון כמו אלון אדירי. אדירי מרכז תחום ההפקה והסאונד בבית הספר מיוזיק, שימש מסוף שנות השמונים דרך שנות התשעים כטכנאי סאונד ומפיק באולפני הקלטות שונים בלונדון, שם עבד לצד המפיק הידוע אדריאן שרווד עם שמות גדולים כמו The Cure ,Primal Scream ו- Adamski.

שלושה ספרים על סאונד

אלון אדירי

אלון אדירי

סדרת הספרים מחולקת לשלושה חלקים כאשר החלק הראשון עוסק ביסודות הסאונד, החלק השני בהקלטות והחלק השלישי מתמקד במיקס ומאסטרינג. נראה שקהל היעד המרכזי של סדרת הספרים הוא קהל יוצרי המוזיקה באולפן הביתי שמעוניינים לשדרג את היכולות שלהם, לבסס את הידע, ולטבול רגל בעולם הסאונד וההקלטה, אך גם קוראים מנוסים יותר ימצאו כאן נקודות מעניינות וריכוז ממצה ומסודר של ידע בתחום הסאונד. 

הדבר הראשון שבולט לעין היא ההחלטה של אלון שלא להוציא את הספרים בפורמט פיזי ולהסתפק בפורמט הדיגיטלי, החלטה שבוודאי התקבלה בכובד ראש. בתור חובב נייר שמחפש מפלט מבהיה אינסופית במסכים קצת קשה לי עם ההחלטה הזו, אך אין ספק שהיא מוזילה ומפשטת את הייצור וההפצה, כמו גם כמובן את המחיר הסופי לצרכן: הספר הראשון (יסודות הסאונד) עולה 30 שקלים, הספר השני (הקלטות) 35 שקלים והשלישי (מיקס ומאסטרינג) 40 שקלים. יתרון נוסף בגירסת הדיגיטל הוא  שכשאתה רוכש עותק הוא יכול להיות זמין לך בכל מקום, על הטבלט, הלפטופ והנייד.

מבחינת היקף החומרים ניתן להתייחס לשלושת החלקים כאל כותר אחד, כאשר כל אחד מהחלקים מונה כ-80 עמודים בממוצע. יחד עם זאת בחלוקה הזו יתרון גדול משום שהיא מאפשרת לקורא לבחור ולשלם רק על החלקים המעניינים והרלוונטיים עבורו. כך קורא שהתחום של הקלטה, או של מיקס רחוקים ממנו יוכל להמנע מרכישה של חלקים אלה.

השפה בה כתובים החומרים דידקטית, אך מעל הכל בהירה ומובנת מאד. גם כאשר אדירי יורד למונחים טכניים מאד (כמו למשל סוגי ה-DB השונים) הכל נשאר קרוב פשוט וברור, קשה ללכת כאן לאיבוד. החומרים מסודרים מצויין בסדר הגיוני, כאשר כל פרק מוליך באופן טבעי לזה שבא אחריו וקשה למצוא נושאים ותחומים שנותרים באפלה. 

חלק א': יסודות הסאונד

הספר הראשון 'יסודות הסאונד' עוסק בדברים הבסיסיים ביותר: פותחים כמובן בתורת הגלים (שם נלמד את עקרונות הסאונד מהפן הפיזיקלי), ולאחר מכן בידוד וטיפול אקוסטי, מבוא לחשמל ומגברים, רמקולים ומוניטורים אולפניים, שימוש באוזניות באולפן, המיקסר, דיגיטל אודיו, כרטיסי קול ועוד. החלק (הקצר) אשר מתייחס לתוכנת קיובייס ומדגים דברים על המיקסר שלה היה לי קצת מיותר ומנותק מהקשר.

חלק ב': הקלטותספרי סאונד בעברית

הספר השני 'הקלטות' פותח בהסבר תמציתי על הנפשות הפועלות באולפן ההקלטות: המפיק המוסיקלי, המעבד, טכנאי ההקלטות ועוזר הטכנאי. לאחר מכן אנו פונים ל-Pre Production, ההכנות לסשן ההקלטה. לאחר מכן הסברים טכניים על האופן בו פועלים סוגי מיקרופונים שונים, וטכניקות הקלטה מקובלות (כולל מבחר טכניקות להקלטת סטריאו). המשך הספר מתייחס בפרטנות להקלטות ודגשים בהקלטות של כלים ספיציפיים: הקלטת שירה, הקלטת גיטרה חשמלית ואקוסטית וגם הקלטת פסנתר כנף, כלי נשיפה, כלי קשת וכלים רבים נוספים (חלקם רלוונטיים פחות למקליטים באולפן ביתי).

חלק ג': מיקס ומאסטרינג

הספר השלישי 'מיקס ומאסטרינג' נפתח בהסברים על האפקטים עצמם: אקולייזרים ופילטרים, קומפרסורים, אקפנדרים, רוורב, דיליי ודיסטורשן. אחרי הפירוט הטכני ההכרחי והמחכים, נותן אדירי טיפים לשימוש נכון באפקטים ובכלים השונים. לאחר מכן מגיעים אל החלק האומנותי של הערב: עומק, גובה ורוחב במיקס, ודי מהר ירידה לטיפול בסוגי ערוצים ספיציפיים, בעיקר בס-גיטרה-תופים-שירה. בחלק של המיקס חסרה לי קצת התייחסות יותר 'הוליסטית' על התהליך ונראה לי שנכון היה להקדיש פרק קצת פחות מעונב ומסודר על מנת להביא את הפן האישי-אומנותי יותר של איך לעזאזל עושים את זה. אבל אולי אלה חומרים לספר הבא… מבחינת הצדדים הטכניים, וכיווני מחשבה נכונים אדירי עושה כהרגלו עבודה מוקפדת ובהירה. החלק האחרון בספר פותח את נושא המאסטרינג בפני הקורא וסוגר יפה את התמונה הכללית ששלושת הספרים מציגים על תהליך ההקלטה וההפקה עד המוצר האומנותי המוגמר.

השורה התחתונה:

אדירי מציע באחד המקומות להשתמש במדף עמוס ספרים כדיפיוזר לעת מצוא באולפן הביתי. אז סדרת הספרים הזו כנראה לא תהווה דיפיוזר טוב באולפן שלכם, אבל מכל בחינה אחרת מדובר בחומר קריאה איכותי שראוי שיונח על המדף הוירטואלי שלכם. אני ממליץ על הספרים ליוצרים בתחילת דרכם שמחפשים מדריך מקיף ומפורט בתחום הסאונד, או כאלה מנוסים יותר שצריכים איש בהיר כמו אדירי שיסדר להם את הבלגן שמסתובב להם בראש. לרכישה של הספרים מאת אלון אדירי

ספר סאונד בעברית הוא סיבה טובה למסיבה, בעיקר כשמי שעומד מאחריו הוא טכנאי רב נסיון כמו אלון אדירי. אדירי מרכז תחום ההפקה והסאונד בבית הספר מיוזיק, שימש מסוף שנות השמונים דרך שנות התשעים כטכנאי סאונד ומפיק באולפני הקלטות שונים בלונדון, שם עבד לצד המפיק הידוע אדריאן שרווד עם שמות גדולים כמו The Cure ,Primal Scream ו- Adamski. שלושה ספרים על סאונד סדרת הספרים מחולקת לשלושה חלקים כאשר החלק הראשון עוסק ביסודות הסאונד, החלק השני בהקלטות והחלק השלישי מתמקד במיקס ומאסטרינג. נראה שקהל היעד המרכזי של סדרת הספרים הוא קהל יוצרי המוזיקה באולפן הביתי שמעוניינים לשדרג את היכולות…

Review Overview

דירוג הכוכבים של גינגולד

סיכום: אינפורמציה חיונית אשר תסייע ליוצרי מוזיקה, בעלי אולפן ביתי, סאונדמנים בתחילת דרכם, או אנשים מן השורה שמתעניינים בתחום הסאונד. רהוט, בהיר, ומאורגן מצויין: מי שזקוק לקצת סדר בראש יוכל בהחלט לקבל אותו באוסף הספרים החדש של אדירי

דירוג משתמש 4.21 ( 10 הצבעות)
90

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

3 תגובות

 1. שלום
  אני רכז מגמת סאונד בתיכון מקצועי לנוער בסיכון.
  חשבתי לשלב את 3 הספרים שהוצאת בתוכנית הלימודים ושהתלמידים ירכשו את הספרים לקראת שנה הבאה.

  מדובר בכ20 תלמידים.

  כמה תעלה להם רכישת 3 הספרים?

  האם יש אפשרות לקבל גרסא מודפסת כרוכה?

  תודה

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*