מגזין אולפן ביתי / סינתזה / מלוטרון – האב הקדום של הסמפלר
מלוטרון

מלוטרון – האב הקדום של הסמפלר

הכלי הבריטי שהפך לאגדה יוצר בין השנים 1963 ו1986 והיה בשימוש על ידי מיטב המוסיקאים בעולם בתקופה זו. סאונד החליל הבלתי נשכח ב- Strawbarry Fields Forever של הביטלס, פינק פלויד ב- A Saucerful of Secrets, קינג קרימזון ב- In the Court of the Crimson King ואינספור מוסיקאים נוספים. המלוטרון הצטיין במיוחד בסאונד הסטרינגס שלו, בסאונד של כלי נשיפה, ובסאונד המקהלות. מלוטרון סמפלר קדמון

המלוטרון היה בעצם מקלדת גדולה שבתוך ביטנה מסתתרת מערכת מסורבלת להפליא של סלילי טייפ המתנגנים בהתאם לסאונד הנבחר ולקליד שנלחץ. על סלילי הטייפ הללו הוקלטו כלים אקוסטיים שונים, מקצבים ואר ירקות מוסיקליים מעניינים. כל סליל במלוטרון יכל להתנגן במשך כשמונה שניות ולאחר מכן נעצר (בלי לופ). הסאונד שלו היה חם ונעים ומאופיין בחוסר יציבות בולטת של גובה הצליל והגוון שלו. בסטנדרטים של היום המלוטרון נשמע מאד LO-FI אבל לחובבי הסאונד המקולקל והמקרטע של פעם זה הדבר האמיתי!

מי שרוצה לקנות – המחיר של מלוטרון גדול, כזה כמו שרואים בסרט עומד על $13,856 (לפי בדיקת איביי מהירה). מלוטרון M-400 הצנוע יותר יעלה כ$5000. לא כדאי למהר לקנות כי לא בטוח שיהיה בארץ מי שיוכל לתחזק לכם את החבר (שידוע כקצת בעייתי). ואם משהו בכל זאת מחליט לקנות- שירים טלפון כי אני רוצה להיות חבר שלו.

מי שהסאונד והכיוון הוינטיג'י הזה מוצא חן בעיניו יכול לנסות גם את ה-M-Tron הוירטואלי של חברת G-Media שעושה עבודה מצויינת על ידי סימפול דיגיטלי של הדגימות האנלוגיות של המלוטרון. ניתן מאוחר יותר להוסיף חבילות הרחבה שכוללות סלילי טייפ נוספים – איזה כיף! וזה כנראה הכי קרוב שרובנו נגיע לדבר האמיתי…

הנה סרט הדגמה ותיק כמו המלוטרון עצמו – שמראה מה המלוטרון יכול לעשות. ולצעירים בייננו שיושבים ומגחכים על הסאונד המצחיק הזה מאחורי איזה Virus TI – אתם לא מבינים כלום! בכל אופן- תבלו!

 

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*