מגזין אולפן ביתי / סינתזה / על סינתזת FM – בצירוף סינתיסייזר FM מקורי להורדה
סינתיסייזר FM

על סינתזת FM – בצירוף סינתיסייזר FM מקורי להורדה

בכתבה זו נתמקד בסגנון סינתזה דיגיטלי קלאסי, ססגוני ובעל אין ספור אופציות ואפשרויות- זוהי סינתזה בשיטת FM.

FM פירושו Frequency Modulation (מודולציה על התדר). סינתזת FM היא שיטה אשר פועלת בצורה הבאה: אוסילטור (מתנד) אחד, מאפנן אוסילטור אחר, שמאפנן אוסילטור נוסף, שמאפנן אוסילטור אחר… בשיטה הזו כל אוסילטור יכול להכיל את כל צורות הגל: משולש, מרובע, שן מסור וכו'. אבל כאשר מדברים על FM קלאסי, יש רק גלי טילדה (סינוס). בשיטה זו, אם אני רוצה להגיע לגל שן משור (גל אשר מכיל את כל ההרמוניות), אני צריך לסנתז שן משור  על ידי אפנון של גל סינוס אחד על ידי גל סינוס אחר; ושן זו לא תהיה מדויקת. אבל לא בשביל סינתוזים כאלו המציאו את השיטה. לשיטת ה-FM יש סאונד ייחודי. הסאונדים שמופקים בשיטה זו יכולים להיות סאונדים חמים, צבעוניים, קרים, דיגיטליים, מלאי חיים.

אמנים רבים שמשתמשים בשיטת FM, כגון Square pusher , AFX , Electric noise ועוד המון אמנים של מוזיקה אקספרימנטאלית. השיטה הזו מתאימה לצלילים כגון: לידים מוזרים, פדים סמיכים, בסים כבדים, פעמונים קוסמיים, ויש חבורה של צלילים שאני אוהב לכנות מג'יק נויז, צלילים כמו צלילי קבלה של פקסים, צלילים של חלליות, צלילי אישור של מחשבים משנת 3008 ועוד הרבה סינתוזים מדהימים של עיצוב חשמל במחשב.

אני מוסיף לכתבה זו VST שאני בניתי בשם  YOT: להורדה של הסינתיסייזר YOT

ל-FM Synth הזה יש 4 אוסילטורים והוא כולל כ-30 פריסטים שהכנתי. אבל אני רוצה לציין שבעזרת 4 אוסילטורים אפשר לבנות  אינסוף סאונדים. אבל אם תפתחו פלטפורמות של Synth Maker או Reaktor או  Max dsp, תוכלו ליצור צלילים עם יותרמ-4 אוסילטורים וזה כבר ממש משוגע. למשל, אחד הצלילים האהובים עלי שיצרתי, יצא בניסוי של 5 אוסילטורים בתוספת דיליי ורוורב, צליל חם, רטוב, עם המון מודולציה בתוכו וקרנצ'יות, קצת מחוספס, והכי חשוב עם המון אנרגיה, שלא נדבר על האהבה שהוצאתי בזמן היצירה. FM היא אחת השיטות שמאוד תרמו לי ביצירה של סאונדים ייחודיים. יש עוד רשימה ארוכה של סינתיסייזרים וצורות סינתזה ששווה לחפור בהם חזק, ללמוד אותם. ככול שנרבה ללמוד, המוסיקה שאנחנו יוצרים תתקדם.  יש עוד הרבה צלילים שעדיין  שלא שמענו!

אני רוצה לשתף את אלו שיישבו לסנתז ושינסו את השיטה. בשיטת  FM, מאד קשה ליצור צלילים. מבחינת תכנות היא יחסית קלה, אבל היצירה בה דורשת המון סבלנות, חשיבה מחקרית, חזון ברור של מה שאתה רוצה ליצור והצליל שאתה בדיוק צריך בפרויקט שלך.

~ תיהנו! והכי חשוב אהבה לכולם יות ~

 

הכתבה מאת יותם לימן

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*