מגזין אולפן ביתי / סינתזה / הדרך לסינתיסייזר האנלוגי הראשון שלי

הדרך לסינתיסייזר האנלוגי הראשון שלי

לא הרבה זמן אני נמצא במשחק. סאונד, הפקה ויצירה. שלושה עולמות נפרדים שקשורים יחדיו בחבל המוזיקה. לשמחתינו בעולם התוכן והמידע של היום לא צריך הרבה בשביל להתחיל ליצור מוזיקה משלך. מוצאים ברשת כמה תוכנות חינמיות, קוראים כמה מדריכים  על איך מה ולמה, וכבר קידמנו בצעדי ענק את היכולת שלנו ליצור משהו מוזיקלי משל עצמנו. לא מזמן צפיתי בסרט דוקומנטרי שקרא לתופעה "Bedroom Producers " (עוד משהו שבעברית לא נשמע ממש טוב). אלפי יוצרים ברחבי בעולם שיושבים בחדר השינה שלהם ויוצרים מוזיקה אלקטרונית דרך המחשב האישי. עולם התוכן מאפשר גישה אין סופית לרוב תוכנות היצירה והפקה הקיימות כיום בשוק, אם זה באופן חוקי ואם זה באופן פיראטי, מידע שיכול לסייע גם לאומנים הכי מנוסים, אין סוף אפשרויות של יצירה והכל דרך המחשב האישי בבית.

כל כלי הנגינה הקיימים עברו תהליך של וירטואליזציה וכעת נמצאים תחת אצבעותיו של כל יוצר ביתי. עמלתי רבות בשביל להתנסות כמה שיותר, בשביל לצבור ידע, בשביל ההנאה ובשביל החיפוש האין סופי אחר הסאונד הנכון. אך למרות אין סוף שעות של עבודה קשה, משהו היה חסר. חיפשתי מקוריות, סאונד שיוכל לרגש אותי ובמקביל לייצג אותי בגאווה. עשרות סנטיסייזרים ורטואלים, עם אלפי פריסטים שונים, עשרות אלפי הזזות של נובים ורטואלים, עם מידי, בלי מידי ואפילו לא ריגוש אחד אמיתי. כן הסאונד לרוב נשמע טוב עד מעולה אפילו , ובשביל חנון כמוני להעביר ככה ימים שלמים היה ותמיד יהיה כיף חיים. אבל משהו היה חסר. יצירה יותר מוחשית שלא כרוכה רק בלבהות במסך ולהזיז עכבר למטה למעלה.

סינתזה היא מילה עצומה גם כשמייחסים אותה אך ורק לסאונד, סינתזה חיבורית, חיסורית, מודולרית, חצי מודולרי ועוד הרבה שיטות נוספות רבות ומבלבלות שלא נרחיב עליהן כאן. אך בואו בקצרה ניישר קו בסיסי. סינתייסייזר הינו כלי נגינה שמפיק ומעצב צליל בצורה אלקטרונית אם בדרך אנלוגית או דיגיטלית ואפילו הייברידית שמשלבת את שתי הדרכים. והסינתזה עצמה היא הדרך שבה אנו יוצרים ומעצבים את הצליל שיצרנו בתוך כלי מופלא זה. סינתיסייזר מורכב מכמה חלקים בסיסיים (ניתן להעיף מבט בתרשים הזרימה) שקיימים ברוב מוחלט הסינתייסייזרים כיום. מוג, קורג, ארטוריה, אלה רק חלק מחברות היוצרות את כלל הסינטסייזרים אנלוגים/דיגיטלים הקיימים היום בשוק העולמי. כל אחת עם יחודיות משלה אם זה בעיצוב, ממשק, וביכולות עיצוב הסאונד האינדיבדואלי של כל מכשיר. החיפוש היה נרחב, ארוך ומהנה בצורה לא הגיונית, עולם חדש של סאונד ויצירה שהידע שהיה לי עליו אפילו לא גירד אפילו את פני השטח , והידע שרכשתי שינה את עולמי.

למדריך הסינתיסייזר המלא כנסו כאן ->

synth-map

*תרשים זרימה של סינתיסייזר פשוט

 

במסעי הבלתי פוסק אחר סאונד חדש ומעניין, חיפשתי סינתיסייזר אנלוגי שיוכל לספק את הצרכים האינדיבדואלים שלי. לצערי אני עדיין לא אומן בעל נסיון עשיר וידע תפעולי נרחב או עם יכולת כלכלית מרשימה שיכול לבצע רכישה של ציוד מתקדם ביותר, אז כיוונתי למשהו שיהיה קטן נחמד ואכזרי, או בשפה יותר ממוקדת ומקצועית, סינתיסייזר אנלוגי, מונופוני, בעל אוסילטור בודד ויכולות מודולציה נרחבות, משהו שיוכל להתאים לכל יוצר המעוניין להיכנס לעולם המופלא של סינתזה אנלוגית. נתקלתי בכמה מכשירים מאוד מעניינים בטווח המחירים הסביר:

להלן הממצאים:

מחיר

תמונה

תכונות

חברה ודגם

800 שקלים ליחידה

 korg volca

סידרת הוולקה היא סדרת של 3 סינתיסייזרים אנלוגים ותמורה מעולה לעומת המחיר הנמוך באופן מגוחך, הסדרה מורכבת משלושה מכשרים שונים קומפקטים במיוחד שלכל אחד מהם יעוד יחודי שלו.

Bass : סינתיסייזר משולב סיקוונסר, מונופוני, בעל שלושה אוסילטורים, שיעודו העיקרי הוא יצרת בייס ליין אלקטרוני.

Beats:  מכונת תופים עם יכולות עיבוד סאונד מגוונות.

Keys: סינתיסייזר פוליפוני בעל שלושה אוסילטורים, שיעודו יצירת   "לידים" ואפקטים מיוחדים.

Korg – volca series

1400 שקלים

 rocket

רוקט של חברת וולדוף של הוא סינתיסייזר אנלוגי, מונופוני\פראפוני, עם עד 8 צלילים,  בעל אוסילטורים חכמים וארפיג'יטור מובנה עם יכולות מודולציה מגוונות.

waldorf – rocket

1600 שקלים

 MicroBrut

המיקרוברוט של ארטוריה הוא סינתיסייזר אנלוגי, מונופוני, בעל אוסילטור בודד פלוס סאב אוסילטור, מקלדת שתי אוקטבות, עם יכולות מודולציה מגוונות שכולל סיקוונסר 64 צעדים מובנה.

Arturia – Microbrute

2000 שקלים

 Bass Station 2

סינתיסייזר מבוסס על גרסתו הישנה מבית היוצר של נוביישן. סינתיסייזר אנלוגי, מונופוני, בעל שני אוסילטורים פלוס סאב אוסילטור, מקלדת שתי אוקטבות , סיקויינסר , ארפיג'אטור וממשק מודולציה דיגיטלי.

Novation Bass Station 2

2900 שקלים

 pulse2

פולס 2 מבית וולדורף הוא סינתיסייזר אנלוגי, מונופוני / פראפוני של עד 8 קולות, בעל 3 אוסילטורים וממשק מולדציה דיגיטלי, שהוא אחד מהתכונות המייצגות של חברת וולדורף.

waldorf – pulse 2

2900 שקלים

 minibrute

המיניברוט של ארטוריה, כמו אחיו הקטן, הוא סינתיסייזר אנלוגי, בעל אוסילטור יחיד פלוס סאב אוסילטור, מקלדת שתי אוקטבות עם אפטר טאץ, יכולות מודילציה עוד יותר מגוונות מהאחיו הקטן המיקרוברוט ועם תוספת ארפיג'אטור מובנה.

Arturia – minibrute

3500 שקלים

 ms 20 mini

גרסה מוקטנת של הסינתיסייזר האגדי של קורג, סיינטיסייזר אנלוגי, מונופוני , בעל שני אוסלטורים, עם מקלדת שלוש אוקטבות,ממשק מודולציה שחלקו מבוסס פצ'קורדים שהוא פיצ'ר מגניב ביותר אך לטעמי טיפה מסורבל למשתמש המתחיל.

korg ms-20 mini

3800 שקלים

 mopho

מופו הוא סינתיסייזר אנלוגי מונופוני מבית היוצר של דייב סמית' מעצב של הפרופיט 5 האגדי, למופו יש שני אוסילטורים הכוללים סאב אוסילטור לכל אחד, בעל מקלדת שתים וחצי אוקטבות עם אפטר טאץ, ויכולת מודולציה מגוונות.

dave smith instruments -Mopho

4200 שקלים

 Sub Phatty

סאב פאטי מבית היוצר של מוג האגדי , סינתיסייזר אנלוגי, מונופוני, בעל שני אוסילטורים פלוס סאב אוסילטור , מקלדת שתי אוקטבות ויכולת מודולציה נרחבות.

Moog – Sub Phatty

*המחיר המוצג הוא מחיר משוער, יש לפנות לחניות המתמחות.

חיסרון מעיק בכל תחביב רציני שעוד לא הפך למקור הכנסה אמיתי, הוא  היכולת הכלכלית להעצים ולתחזק אותו, במיוחד בתחום המוזיקה שבו גם ציוד ברמה התחלתית מגיע לסכומים משמעותיים, למרות שיש את אלו שיגידו שכל שקל שהוציאו היה שווה את זה ויותר (לשמחתי ולצערי אני אחד מאלה). בעידן של היום רוב היוצרים החדשים נמצאים במצב זה ממש, עדיין מגבשים את עצמם בתור אומנים מן המניין והכנסה מתחום זה לעיתים לא נראת באופק.

לדעתי האישית, אין דבר הדומה לשימוש בסינתיסייזר אנלוגי אמיתי. התחושה שהמכשיר הזה נותן היא שליטה מוחשית מוחלטת על כל גוון וגוון של הצליל, בתור יוצר ומוזיקאי התחושה ממכרת ולא ניתנת לשחזור בשום דרך אחרת. גוונים של צלילים וסאונד שאי אפשר להגיע אליהם דרך שום כלי נגינה אחר, סינתיסייזר הוא כלי נגינה המספק יכולת התבטאות מוזיקלית, יחודית ומסקרנת שפותחת אופקים אומנותיים אין סופיים.

לכל סינתיסייזר יש את הסאונד והחום שלו. יש לעשות מאמצים, ללמוד כמה שיותר ולשמוע כל אחד מכלי נגינה אלו עוד לפני הקניה (כמה שעות מול המחשב, ביקורים בחנויות ואפשר לסגור את הפינה). תעשו קניה חכמה ומחושבת, אבל עם זאת חשוב ללכת עם הלב שלכם. המשיכה לסאונד ולמראה היא לא פחות חשובה מהיכולת של המכשיר, אם הוא מהזולים ביותר או מהיקרים ביותר, אין כאן יותר טוב או פחות טוב, לכל כלי גוון יחודי משלו ואתם תפקידכם למצוא את הגוון המתאים לכם. החיבור שלכם עם המכשיר הוא זה שימקסם את האופי של היצירה שלכם, ובכך יעצב גם את הזהות שלכם בתור אומנים.

שיהיה לכולנו בהצלחה!

אודות יוחאי זילבר

זמר, יוצר ומפיק. בוגר מסלול Producer המלא להפקה ויצירת מוזיקה של LFO, מעבר לכך יוחאי משמש כמנהל שיווק ופיתח עסקי של SoundGym, פלטפורמת אימון האוזניים הבינלאומית לאנשי סאונד והפקה.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*