מגזין אולפן ביתי / סינתזה / סינטיסייזר אנלוגי: כל הסינטיסייזרים האנלוגיים הקלאסיים
סינטיסייזרים

סינטיסייזר אנלוגי: כל הסינטיסייזרים האנלוגיים הקלאסיים

– סינתיסייזר: המדריך המלא –

סינתיסייזר אנאלוגי סינתיסייזר דיגיטלי סינתיסייזר דיגיטלי
חלק 1: סינטיסייזר אנלוגי: הקלאסיקות חלק 2: סינתיסייזר דיגיטלי: הקלאסיקות חלק 3: סינתיסייזרים עכשוויים מומלצים

סינטיסייזרים אנלוגיים היו קיימים בצורות שונות ומשונות בשנות ה-20 של המאה הקודמת. הטרמין (Theremin) היה הכלי המוסיקלי הראשון שהפיק צליל באופן אלקטרוני, ואחריו פותחו גם כלים נוספים. בשנות ה-60 הוצג הסינתיסייזר המודולרי ככלי נגינה חדשני, שנשמע כמו שום דבר אחר. אבל היה זה המינימוג שהכניס את הסינתיסייזר האנלוגי לתודעה ולמיינסטרים של עולם המוסיקה. בתחילת שנות ה-70 פרץ המינימוג, סינטיסייזר אנלוגי קטן, נייד שמנמן ושובב,כבש את העולם בסערה והפך להיות כלי שמכתיב רוח של תקופה. שנות ה-70 היו עידן הסינטיסייזר האנלוגי עם עשרות מכשירים אנלוגיים מופלאים שצצו כפיטריות אחרי הגשם והביאו איתם סאונד רענן וחדש, בעזרתם ייווצרו עולמות מוסיקליים חדשים.

אנו נציג כאן את הסינתיסייזרים האנלוגיים הטובים בכל הזמנים, אלו שהשפיעו ועיצבו את האופן שבו אנו יוצרים ומקשיבים היום למוזיקה. כל הסינתיסייזרים הללו עדיין נחשבים לכלים נחשקים ומבוקשים עם מחירים בהתאם בשוק היד שניה וב-Ebay. לתפרנים ביננו שרוצים להביא את הסאונד האנלוגי ייחודי בלי להכניס יד עמוק אל הכיס, אנו מביאים את גירסאות הסינטיסייזר הוירטואליות הקיימות לכל מכשיר.

Minimoog

האם יש דרך אחרת לפתוח רשימה שכזאת? הקלאסי שבקלאסיים! הסינטיסייזר הפופולארי ביותר בכל הזמנים יוצר החל מ1970 על ידי בוב מוג Bob Moog, והפך במהירה לנכס צאן ברזל בכל הפקה מוסיקלית. המינימוג הוא זה שבעצם הכניס את הסינטיסייזר לתודעה ככלי נגינה לגיטימי ומקובל. סאונד אנלוגי חם במיוחד, שלושה אוסילטורים ופילטר ייחודי שאי אפשר לטעות בו הופכים את המינימוג לסינטיסייזר נדרש במיוחד גם היום.

משתמשים: Air, Future Sound Of London, Jean-Michel Jarre, Kraftwerk, Nine Inch Nails, Blondie ובעצם כמעט כולם.

גירסאות סינטיסייזר וירטואליות: Arturia Minimoog V, Gforce Minimonsta, NI Monark

EMS Synthi AKS

סינטיסייזר שנסגר לצורת מזוודה? יש דבר כזה. בסינטיסייזר המודולרי האגדי הזה במקום כבלים שמחברים בין המודולים השונים, ישנה מטריצת הפינים- החיווט מתבצע על ידי תקיעת פין מתכת קטן במקום המתאים במטריצה. הוא מצטיין במיוחד ליצירת סאונדים אפקטים וטקסטורות סאונד מוזרות ופחות שימושי בתור כלי נגינה סטנדרטי. מפורסם במיוחד הקטע האלקטרוני של פינק פלויד מהדרק סייד, בו השתמשו בסקוונסר של הסינטיסייזר הזה על מנת ליצור קטע אלקטרוני שנשמע גם היום כלקוח מעולם אחר.

משתמשים: Pink Floyd, Brian Eno, Roxy Music, Aphex Twin, Astral Projection, The Who

סינתסייזר וירטואלי : EMS Synthi AVS

Arp 2600

הסינטיסייזר החצי-מודולרי נחשב לאחד הסינטיסייזרים האנלוגיים הטובים והנמכרים בהיסטוריה, ומתחרה גדול לחבר השרירי מבית היוצר של מוג- המוג מודולר. על פילטר נחות בהשוואה לפילטרים של מוג מחפים נוחות בשימוש, אוסילטורים ייחודיים וספרינג ריוורב מובנה.

משתמשים: Chemical Brothers, Orbital, Underworld, BT, Joy Division, Depeche Mode

גירסת הפלאגין: Arturia Arp2600 V

Moog Modular Systems

סינטי סבא רבא, האב המייסד של הסינטיסייזר כפי שאנו מכירים אותו. בוב מוג הציג את האבטיפוס ב-1964 את כלי הנגינה האלקטרוני המוזר הזה שהתקבל בתגובות מעורבות של תדהמה וזעזוע. המפלצת הענקית הזו מורכבת מאוסף מודולים של אוסילטורים, פילטרים, סקוונסר וכולי אשר מחווטים על ידי כבלים, מה שמאפשר חופש יצירתי מוחלט בשלב עיצוב הסאונד. במוג מודולר Moog Modular השתמשו תחילה בפרסומות באקדמיה ומעט בהקלטות אולפן. הוא לא נועד למוסיקאים ולהופעות, היה לא נייד ובלתי יציב.

משתמשים: Wendy Carlos, Keith Emerson, Monkeys, The Beatles, Rolling Stones

גירסת הפלאגין: Artuaia Modular V

Oberheim Sem

ב1974 הגיע החבר אוברהיים לשכונה להציק לאחים הגדולים מוג וארפ. בכל יחידה היו שני אוסילטורים עם צורת גל משתנה בהדרגה משן מסור לגל מרובע, שתי מעטפות ופילטר בעל 4 מצבים. על ידי חיבור של עד שמונה יחידות כאלה ניתן היה לראשונה לקבל סינטיסייזר אנלוגי פוליפוני.

משתמשים: Vince Clarke, Depeche Mode, John Carpenter, Rush

גירסאות וירטואליות: Musicrow Oberline for Reaktor, Arturia Oberheim Sem V

Yamaha CS80

היפנים באים! לסינטיסייזר האגדי של ימאהה משנת 1977 ישנה בעיית משקל קלה- הוא שוקל כמאה קילו. אבל אין עוד הרבה סיבות לבוא אליו בטענות- סינטיסייזר אנלוגי שמאפשר אקספרסיביות והבעה בנגינה, ריבון קונטרולר, פוליפוניה של שמונה קולות שמאפשרת יצירת סטרינגס ופאדים עשירים ומשובחים, מקלדת מצויינת של 61 קלידים חצי שקולים רגישים לעוצמה ואפטר טאץ' פוליפוני- בקיצור מהפכה!

משתמשים: Vangelis, Jethro Tull, Kraftwerk, Bon Jovi, Simple Minds, Paul McCartney, Brian Eno, Jean Michel Jarre, Stevie Wonder, Daft Punk

גירסה וירטואלית: Arturia CS80V

Roland Jupiter 8

היפנים מכים שנית! פוליפוניה של שמונה קולות עם שני אוסילטורים לקול, פילטרים מדהימים עם שיפוע של 12 או 24 די. בי. לאוקטבה, ארפג'יאטור קלאסי, וסאונד גדול מהחיים! הסינטיסייזר שהיה בשימוש במיטב הפקות הפופ של שנות ה80 הציע מגוון סאונדים אנלוגיים חדשניים לחלוטין לזמנו.

משתמשים: Orbital, Moby, Duran Duran, Underworld, Vince Clarke, Roxy Music, OMD, Depeche Mode, Rush, Josh Wink, Prince, Elvis Costello, Yes

גירסה וירטואלית: Arturia Jupiter 8V

Roland TB303

הסינטיסייזר המונופוני משנת 1983 הפך למזוהה עם הסאונד של טכנו אסיד ומוסיקה אלקטרונית לסוגיה. מדובר במכשיר פשוט למדי עם אוסילטור אחד, פילטר מצויין וסקוונסר שמזיז את העניינים- הוא זה שהפך את המכשיר הזה לאגדה שהוא היום. אחד הסינטים הישנים הכי נחשקים גם בימים אלה עם אינספור אמולציות ומחיר מכובד בשוק המשומשים.

משתמשים: Aphex Twin, Massive Attack, Air, Astral Projection, Josh Wink, Plastikman, Hardfloor, Ultramarine, Underworld, BT, The Prodigy, Pet Shop Boys, Chemical Brothers

גירסת הפלאגין: AudioRealism ABL2

Roland Juno 60

סינטיסייזר אנלוגי פוליפוני לא היה מעולם תופעה נפוצה מאד, אבל Juno 60 (וגם Juno 106) של רולנד מביאים את הסאונד האנאלוגי החם והגדול אל העולם הפוליפוני.

משתמשים: Faithless, Pet Shop Boys, Chemical Brothers, Astral Projection, Underworld, BT, Depeche Mode

סינטיסייזר וירטואלי: TAL-U-NO-LX

חסרה לכם קלאסיקה ברשימה? חייבים להוסיף לכאן סינטיסייזר אנלוגי? שתפו אותנו בתגובות!

המשך לחלק 2: סינתיסייזר דיגיטלי: כל הקלאסיקות

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

2 תגובות

  1. סולח לך על ה-EMS Synthi-100 וה-ARP Odyssey, אבל איך אתה *מעז* לא להזכיר את ה-Prophet V של Sequential Circuits?!

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*