מגזין אולפן ביתי / תלמד: מדריכים ליצירת מוזיקה באולפן ביתי / 7 מיקרופונים מומלצים לאולפן ביתי בפחות מ-1500 שקל!

7 מיקרופונים מומלצים לאולפן ביתי בפחות מ-1500 שקל!

החלטתם לקנות מיקרופון ראשון לאולפן הביתי שלכם. אבל איזה מיקרופון לקנות? למידע ראשוני בנושא ניתן לקרוא את המדריך המלא לבחירת מיקרופון לאולפן שפרסמתי לא מכבר. אבל המיקרופונים שם עלולים להיות יקרים לכם מידי אם אתם מחפשים רק כניסה רכה ונעימה לתחום ההקלטות והאולפן.

השוק מוצף בשנים האחרונות בהמון מיקרופונים זולים לאולפנים ביתיים, מיקרופונים דינמיים ובעיקר קונדנסרים. רובם ככולם מיוצרים בסין, והקפסולה בתוכם מהווה פעמים רבות שיכפול והעתק מדוייק שכל חברה עוטפת אותו במעטפת משלה ומוכרת אותו תחת שם אחר. ההבדלים בסאונד בין המיקרופונים האלה הם לרוב מינוריים.

הגישה שלי לעניין המיקרופון הראשון היא שאם אין לכם תקציב למיקרופון טוב, אז תקנו מיקרופון גרוע, תיקנו מצידי מיקרופון בחמש שקל בשוק, העיקר תתחילו להקליט. להתנסות בקסם הגדול הזה. האיכות והסאונד יבואו עם הזמן, עם הלימוד ועם הניסון שאתם צוברים.

אבל אם כבר הגעתם לשלב שבו אתם כבר רוצים מיקרופון סביר לאולפן שלכם אתם בבעיה. אין לכם עדיין תקציב למיקרופון קלאסי שעשו עליו אלפי אלבומים ויהיה קצת 'ללכת על בטוח', ובמחירים הנמוכים יותר האופציות כמעט אינסופיות. אז מה עושים? הנה כמה אופציות טובות של מיקרופונים במחיר של פחות מ-1500 שקל שאני יכול להמליץ עליהם:

1. Shure SM58

sm58

אמרתי שבתקציב נמוך לא תוכלו למצוא מיקרופונים קלאסיים שעשו איתם המון אלבומים, אבל לא לגמרי דייקתי. Shure SM58 הוא מיקרופון דינמי והוא קלאסיקה אמיתית. מדובר בסוס עבודה שיכול לשמש בהופעות חיות וגם בסביבה האולפנית אינו טומן ידו בצלחת, במיוחד להקלטות שירה גברית או שירה שאמורה להיות יותר מחוספסת או אגרסיבית. בנוסף בגלל שמדובר במיקרופון דינמי הוא יהיה הרבה פחות רגיש לחדר ולאקוסטיקה לא מחמיאה, מה שבהרבה אולפני הקלטה ביתיים יכול להוות יתרון נוסף.

יתרונות: קלאסי, לא רגיש לחדר, זול, תמיד טוב שיש אחד כזה באולפן
חסרונות: דינמי ועל כן כבד וכהה, לרוב לא מחמיא לשירה נשית, מתאים בעיקר להקלטות שירה

מחיר: 600 שקל

2. Audio Technica AT2020

מיקרופון לאולפן ביתי at2020

במחיר נמוך מאד הצליחו Audio Technica להביא לנו מיקרופון קונדנסר ראוי לשמו. שימו לב שאתם מכוונים לגירסה הסטנדרטית של המיקרופון ולא וגירסת ה-USB שלו שפחות מתאימה לעבודה מקצועית באולפן. ה-AT2020 לא מאד רגיש ב-Off axis שלו, וגם לא הצידו האחורי, מה שעשוי להיות יתרון בסביבת אולפן ביתי ולגרום לחדר (ולרעש של המחשב) להיות פחות נוכחים בהקלטה. המיקרופון קצת רועש בסטנדרטים של היום, אבל יהווה מיקרופון ראשון מצויין שיתאים לזמרים וכלים רבים.

יתרונות: מתאים לזמרים וכלים רבים, לא מאד רגיש לאקוסטיקה של החדר, זול
חסרונות: מעט רועש

מחיר: 750 שקל

3. Rode NT1Aמיקרופון להקלטה Rode NT1A

המיקרופון הותיק הזה יצא לשוק כבר לפני 17 שנה, והפך בשנים האלה להיות חלק מאינספור אולפנים ביתיים ברחבי הגלובוס, הרבה לפני העידן הנוכחי בו כל חברת נעליים החליטה שגם היא חייבת קונדנסר זול שידבר לקהל הגדל של המקליטים באולפנים ביתיים. גם היום מדובר במיקרופון טוב למחיר שלו, אם כי הוא קצת בהיר מידי לאוזניים שלי – זה עניין של טעם. מיקרופון שקט מאד עם טווח קליטה (Frequency reesponse) מלא של 20hz-20khz.

יתרונות: שקט, בהיר, פופולרי (מיליון בעלי אולפנים ביתיים לא טועים!)
חסרונות: בהיר, קצת יקר למחירים בימינו, פופולרי (מי בכלל רוצה להיות כמו כולם?)

מחיר: 1400 שקל

4. SE electronics-X1 S

SE-X1S

מיקרופון שבא מחברה טובה  ובעלת מסורת בייצור מיקרופונים איכותיים זה בדרך כלל (אך לא תמיד) סימן טוב. את המיקרופון הזול של SE electronics ה-X1 S יצא לי לשמוע כמה פעמים והוא הפתיע אותי לטובה עם סאונד מלא ועמוק, ובלי גבוהים מעצבנים.

יתרונות: בית טוב, סאונד טוב, מה רע?
חסרונות: למה שחור, אין בבז'?

מחיר: 1400 שקל

5. Oktava Mk219

מיקרופון אוקטבה Oktava Mk219בעידן שבו נדמה שהכל חיקוי של משהו אחר, חייבים להוסיף לרשימה את הבחור הסובייטי ה-MK219, של חברת Oktava עם קפסולה רוסית מקורית  ועיצוב חיצוני מכוער במיוחד. חייבים להוסיף אותו גם כי הוא היה הקונדנסר הראשון שלי שבאמת אהבתי והוא שימש אותי במשך תקופה ארוכה כמיקרופון ראשי באולפן. בעיני הוא המיקרופון האיכותי והשווה ברשימה הזו, אבל לצערי אני לא חושב שמישהו מייבא אותו לארץ. ורק למי שבעניין יש את Michael Joly שמבצע מודיפיקציות נהדרות שהופכות את המיקרופון הזה ממיקרופון זול מצויין למפלצת אמיתית.

יתרונות: רוסי אמיתי, סאונד מצויין, שימושי וקשוח
חסרונות: אין יבואן, מכוער באמת (עד כדי להבריח לקוחות)

מחיר: 1000 שקל אחרי מיסים ומשלוחה (יד שניה)

6. Aston Origin

כשמו כן הוא מדובר במיקרופון הראשון שאסטון ייצרו. החברה מרכיבה ובודקת את כל המיקרופונים שלה באנגליה. המיקרופון מתאים להקלטות של שירה, קולות, כלי מיתר שונים ועוד. למיקרופון גוון טבעי חם ועגול עם גבוהים חלקים ובלתי צומרניים (כפי שבדרך כלל יש למיקרופונים בטווח המחירים הנמוך) ובכללי מסתמן כמאוזן בפרטים. בהחלט מתמודד ראוי בטווח המחירים בו הוא נמכר גם מול יריבים אשר יקרים ממנו במעט.

יתרונות: ורסטילי, טבעי, עגול, חם ובעל עיצוב מרשים (עניין של טעם)
חסרונות: הפילטר המובנה גס (כאשר מופעל), מגיע בלי מתלה (Shockmount)

מחיר: 1400 שקל

7.  Audio Technica AT4040 SM

at4040

מיקרופון דיאפרגמה גדולה שמשלב בצורה טובה למדי בין גבוהים בהירים וחדים ובין נמוכים מלאים וחמים. מכיל רמת SPL גבוהה (רמת הלחץ מהאות הנישא באוויר) כך שאינו מדסטרט בקלות. וורסטילי מאד ומתאים למגוון הקלטות של פסנתר, גיטרות,שירות, פרקשן ולרוב הדברים שכנראה יש בסביבת האולפן שלכם

יתרונות: שקט, ורסטילי, בהיר וחם
חסרונות: נמכר במחיר גבוה בחנויות בארץ

מחיר: 1600 שקל אחרי מיסים ומשלוח

איזה מיקרופונים הייתם מוסיפים לרשימה? אשמח לשמוע בתגובות!

 

* המחירים הם קירוב של המחיר האמיתי, למחירים מעודכנים פנו לחנויות הרלוונטיות!

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

16 תגובות

 1. מה אתה אומר על ה-akg d5?
  הרבה משווים אותו לshure sm58 ואפילו אומרים שה-akg d5 יותר טוב.

 2. מה אתה אומר על המיקרופונים של mxl?

 3. הייתי שמח לשמוע את דעתך על קונדנסר של prodipe דגם ST1 Lanen.
  לי אמרו שהוא מחקה בצורה מיטבית קונדנסרים גדולים.

 4. אני צריך מיקרופון להקלטת קריינות (אם הוא יוכל להקליט גם שירה/כלים-במיוחד חליל צד וגיטרה- עדיף…)
  הat2020 יחד עם כרטיס קול Focusrite Scarlett Solo יתאים?
  או שעדיף לשלם עוד קצת -ולקבל את הat2035?

  • עם כל קונדנסר דיאפרגמה גדולה תוכל להקליט שירה וגיטרה אקוסטית. יחד עם זאת, אם האקוסטיקה לא אופטימלית מיקרופון דינמי איכותי בסגנון Electro Voice RE20 או Shure SM7B יתנו תוצאות טובות יותר

 5. מה אתה אומר על C 3000 AKG עדיף משור SM58

 6. מיקרופונים של חברת BLUE http://audiovideo.co.il/view_category.php?c_id=109
  יש להם ביקורות טובות בחו"ל האם אתה מכיר אותם אם כן מה אתה חושב על BLUEBIRD
  תודה

 7. ממליץ לכם לנסות את הCM3 של LineAudio. עלה לי בסביבות ה350 שקל, והוא פשוט מדהים. קונדנסר קטן וורסטילי. נותן עבודה בתור OH, כלים אקוסטים ואפילו מגברי גיטרה.
  קניתי זוג ואני ממש אוהב אותם

 8. היי אשמח לדעת מה דעתך על mk4 sennhiser
  חשבתי על להשתמש בו גם במיקרופון סטודיו וגם כמיקרופון דינמי כדי להתאמן בבית בשירה ובפסנתר במקביל. הפסנתר שלי ללא כניסה של מיקרופון ועל כן אני צריכה מגבר בשביל אותו מיקרופון. אם אתה מבין במגברים למיקרופון מישהו המליץ לי על a50d Artec.

  תודה רבה !

  • יוחאי זילבר

   את המיקרופון אני לא מכיר, אם מדובר באימון שירה ופסנתר, הייתי הולך על מיקרופון דינמי. בכל אופן, המיקרופון והמגבר יעשו את העבודה. בגלל שמדובר בקונדנסר, אני ממליץ להביא פופר

 9. מה אתה חושב כל אודיו טכנקה 2035 מחירו כיום זהה ל2020 ומה אתה אומר על ברניגר בי 1
  אגב, "סחטין" על הידע בדקויות…

  • במיקרופונים הספציפיים האילו לא התנסיתי. אם אודיו טכניקה או ברינגר הייתי הולך על אודיו טכניקה.
   ל-2035 יש יתרונות על ה-2020, ביניהם אות יציאה בעוצמה חזקה יותר ואינו מנחית תדרים נמוכים.
   ממליץ לצפות בסרטון השוואה בין המיקרופונים על מנת להבין טוב יותר מה ההבדל בסאונד בין אחד לשני.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*