מגזין אולפן ביתי / הפקה מוזיקלית / 12 טיפים לשימוש ב-Serum שכדאי להכיר

12 טיפים לשימוש ב-Serum שכדאי להכיר

סרום הוא כלי עצמתי ! זהו הסינטיסייזר (וירטואלי) שמפיקים רבים חיכו לו. הסאונד שלו איכותי במיוחד, מכיל הרבה אפשרויות מורכבות ובכל זאת מעוצב באופן ידידותי למשתמש. עבור אילו שאינם כל כך בעניין של עיצוב הסאונד הוא עמוס בפריסטים איכותיים, ועבור אילו שכן מדובר בכלי כייפי שמאפשר עיצוב סאונד בהתאם לצורך. סרום הוא כלי מעולה הן ליצירה והפקה והן ללמידת סינתזה. בכתבה בחרנו לפרט את האפשרויות החזקות והמעניינות שקיימות בסרום.  להלן 12 טיפים כאילו שכדאי להכיר.

העתקת מעטפות

שכפול והעתקה של המעטפות יכול לעזור מאוד כאשר רוצים מודולציות דומות (שבהן נוכל לערוך ולבצע שינויים) על פרמטרים שונים.ניתן לעשות זאת בלחיצה על alt וגרירה של מעטפת אחת על מעטפת שניה (כנ״לֹ לגבי lfo).

 

12-tips-serum-1

 

יצירת גל קול עם LFO

לסרום יש אפשרויות מתקדמות ליצירת גלי קול חדשים. עם זאת, אפשרויות אלה עלולות להיות קצת מורכבות ומסורבלות, אז במקום כל התפריטים, אפשר ליצור צורת גל עם lfo ופשוט לגרור אותה עם alt לאחד מהאוסילטורים.

 

12-tips-serum-2

 

סימון נקודת ההתחלה

בעודנו יוצרים צורות מורכבות עם ה-lfo ייתכן ונרצה שנקודת ההתחלה ממנה יתחיל להשפיע ה-lfo לא תהיה בהתחלה. בקליק ימני בעכבר על כל נקודה לאורך גל ה-lfo יוצג תפריט שבו נוכל לבחור לשנות את נקודת ההתחלה. חשוב לזכור שהאפשרות הזאת עובדת כאשר ה-lfo במצב trig.

 

12-tips-serum-3

 

פילטר Reverb

הסרום מכיל הרבה סוגי פילטרים מיוחדים, שאחד מהם הוא פילטר reverb. הוא נותן אפקט מימדי כמו ריוורב אבל בלי זנב ארוך או שאריות שיוצרות בוץ במיקס. החלק המעניין יותר הוא כאשר מתחילים להזיז את נקודת החיתוך. זכרו שאפשר לעשות שימוש בפילטר ריוורב גם ביחידת האפקטים.

 

12-tips-serum-4

 

שילוב של מצבי warp שונים

בסרום יש המון משמעות ל-warp בעיצוב הגל.
כאשר יש השפעה של אוסילטור אחד על אוסילטור אחר (fm\am) נוכל לשים על המודולטור את אחד הווארפים ובכך להשפיע בצורה שונה על הצליל. לדוגמה: כאשר ב-OSC A נבחר באפשרות של – (AM\FM (from b, נבחר בתצורת warp ב- OSC B ובכך ניצור שינוי שישפיע על האופן שבו OSC A ינגן. כדאי לנסות את האפשרות הזאת אותה כדי להבין כיצד נשמע.

 

12-tips-serum-5

 

קומפרסור ott מובנה

בסרום קיים קומפרסור מולטי בנד (מחלק את הסיגנל לשלושה חלקים: תדרים נמוכים, תדרי אמצע ותדרים גבוהים). במצב זה, כל תחום תדרים ידחס בנפרד ובכך נקבל שליטה רחבה יותר על הדינמיקה. חשוב לציין שהקומפרסור במצב הזה הוא מאוד אגרסיבי ויותר מתאים לצלילים שמכוונים לקדמת המיקס.

ניתן לקבל את הפלאגין בנפרד של xfer שנקרא ott ולמעשה מדובר באותו קומפרסור. אה…ו… הוא בחינם !

12-tips-serum-6

חוץ מהפעלת המולטיבנד, ניתן לשנות את ההתנהגות של כל תחום תדרים על ידי גרירה.

12-tips-serum-6b

 

מודולציות על אפקטים

אחד היתרונות לסינתיסייזר וירטואלי (כמו סרום, שמותקן במחשב) הוא האפקטים המובנים שלו והיכולת ליצור בהם מודולציה. נכון, אפשר לשים גם פלאגינים ולעשות להם אוטומציות, אבל כאשר הפרמטרים של האפקטים זזים ביחד עם הצליל של הסינתיסייזר, מדובר ברמה אחת מעל זה. נסו להשתמש באפקטים של סרום, ובאותם מודולטורים ששמפיעים על הפילטר, הפיטץ׳, או כל דבר אחר, תיצרו תנועה ע״י שינויים גם בפרמטרים של האפקטים. למשל לשים מעטפת על המיקס של הריוורב ולפנות מקום לסיגנל היבש. 

 

אוסילטור כמודולטור וכסמפלר

בסרום קיים נויז אוסילטור שהוא בעצם סמפלר. הוא פשוט יחסית אבל מצד שני אפשר להעזר בו בהמון דרכים בעיצוב הצליל. חוץ מהצלילים המובנים, אפשר לגרור לנויז אוסילטור קובץ wav קצר ולעשות בו שימוש בנגינה כשכבה נוספת לאוסילטורים הקיימים.

 

דבר נוסף הוא להשתמש בדגימה שהבאנו לתוך הנוייז אוסילטור ולעשות איתה מודולציה על הפרמטרים השונים שבסינתיסייזר. בשביל זה נבחר את הנויז אוסילטור במאטריקס כמקור המודולציה וביעד נבחר לאן נרצה לנתב אותו.

 

שימוש ב-serum FX ושליחת טריגר למעטפת

לכל משתמשי סרום קיימת האפשרות להוריד ולהתקין את serum fx שהוא פלאגין נוסף של האפקטים והמודולטורים בסרום. בעזרתו נוכל להשתמש באפקטים גם על ערוצים של קבצי אודיו או סינטיסייזרים אחרים.

 

לשם כך נצטרך לנתב פקודות מידי בערוץ מידי נפרד שבו נשלח טריגר למעטפות. זה יוסיף שליטה רחבה יותר בסאונדים או כלים אחרים בהם נבחר להשתמש. למשל לעצב את המעטפת של הפילטר.

 

 

יצירת לופים עם LFO

אחד הפיצ׳רים המיוחדים שנוספו לסרום הוא מודולציה על נקודה ב-lfo. בהרבה מקרים, העקומה של ה-lfo תנוע באופן קבוע. בעזרת האפשרות הזו של מודולציה על נקודה ב-lfo, הצורה של ה-lfo תשתנה ובכך נקבל לופים מתקדמים ועקומות שונות שיביאו תנועה יותר מעניינת.

 

Render & Resample

בתפריט הראשי של סרום קיימות אפשרויות לבצע render או resample. זה אומר שהסרום יקח את הצליל שבו בחרנו להשתמש, ״יקליט״ אותו לאחד האוסילטורים, ויתן לנו אפשרות להמשיך ליצור ולחקור עוד אפשרויות ולבצע מניפולציות נוספות על התוצאה.

 

שליטה בתדירות ה-LFO

אם רוצים לקבל תחושה ״משוחררת״ ו״אורגנית״ יותר בתנועה של ה-lfo, אפשר לגרום לזה שהתדירות (המהירות של גל ה-lfo) תושפע מגובה התו שאנו מנגנים. ככל שהתו גבוה יותר, נקבל תדירות גבוהה יותר. התחושה הזאת יכולה לקבל טוויסט נוסף כאשר מנגנים אקורד.

 

אודות עידו סגל

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*