מגזין אולפן ביתי / הפקה מוזיקלית / האורגנית ככלי ליצירת מוזיקה באולפן

האורגנית ככלי ליצירת מוזיקה באולפן

כל יוצר שעובד 'in the box' מכיר את ההרגשה – אנחנו מבלים את מירב חיינו בציפייה לרגע שהיצירתיות וההשראה תציף אותנו, וכשהוא מגיע אנחנו מתיישבים מול המחשב… ומחכים …מחכים שהמחשב יידלק, שהתכנה תעלה, שהפלאג יתחיל לעבוד, וכשכל זה קורה, לוחצים על מקלדת המידי המגניבה שלנו, שברור ששכחנו להדליק מרוב רצון שמשהו בסביבתנו המיידית יוציא איזה סאונד לפני שהגוף שלנו מתפוצץ. ואז, הכל נעלם, המוח משתלט על הרגש שמתמוגג בין הגירויים של המסך ומוציא כל תחושה של נגינה ספונטנית מהמשוואה. הפתרון הגיע אליי בצורה הכי לא צפויה ואיך שהוא גם בתור התשובה הכי הגיונית – האורגנית.IMG_7379

אורגנית היא מקלדת אלקטרונית עם חמש אוקטבות או פחות , העובדת על בסיס דגימות. האורגנית הממוצעת מספקת מגוון רחב של צלילים שנעים בין הפסנתר הקלאסי ועד הסינתיסייזר, ואפילו מאובזרת בכמה אפקטים בסיסיים שנותנים תחושה מינימלית של שליטה בעיצוב של הסאונד. לאורגנית מערכת סאונד משלה שמגיעה בתצורה של שני רמקולים הממוקמים בשני צידי הכלי בכדי לספק סאונד סטריופוני ישירות לאוזניי המשתמש. האורגנית מגיעה עם מינימום כניסות ויציאות: כניסת חשמל, כניסה לפדל ססטיין, ויציאת אוזניות שמאפשר עבודה גם בשעות הקטנות של הלילה. רוב האורגניות מגיעות עם קלידים לא שקולים אך אם יש לכם אורגנית שלא מיועדת לילדים בגיל הרך רוב הסיכויים שהתברכתם באפטר טאץ' מפנק שמוגדר באופן קבוע על חלק מהצלילים,  אבל הפיצ'רים הכי שווים של האורגנית מגיעים מהעובדה שהיא כלי נגינה דיגיטלי המאפשר split ו – layering לאורך המקלדת, שאיתם ניתן להגיע לגוונים שונים ומיוחדים של סאונד ביחד עם הווי נגינה רחב המאפשר להוציא את היצירתיות מכל אדם, וכל זה ע"י לחיצה מינימלית על כפתורים הממוקמים על גבי הכלי עצמו.

גם אורגנית לא איכותית במיוחד יכולה לספק אין סוף שעות של ג'ימג'ומים אך מתלווה אליה חיסרון משמעותי אחד – לרוב מערכת הסאונד (הבנויה משני רמקולים) המתלווה לאורגנית אינה מספקת בעליל…הסאונד פשוט לא טוב, סאונד עם אפקט מטלי ולעיתים רובוטי, כמעט כאילו הגיע מהעתיד ומשהו השתבש בדרך. הסאונד ה"יחודי" הזה מתלווה לכל צליל וצליל שהכלי הזה מוציא מתוכו. אך חיסרון זה יכול להפוך ליתרון מנקודת מבט שונה: אם נוכל ליצור משהו שמרגש אותנו על כלי יחסית מוגבל עם סאונד גרוע, תחשבו מה יקרה אם ניקח את היצירה ונניח אותה על כלי שנשמע טוב בשילוב עם מעטפת הפקתית מושקעת. חשוב לציין שאורגנית הוא אינו כלי נגינה המיועד להקלטות, למרות שהאופציה קיימת (ליצירתיים שבנינו).

IMG_7380

ברחבי הרשת ניתן למצוא עשרות אורגניות יד שנייה (שסביר להניח שאיזה שהוא ילד לא למד לעריך) שבהשקעה מינימלית יכולה למלא את סביבת עבודה של כל יוצר בכלי ורסטילי מגניב ומרעיש, שיכול לסייע לנו להגיע לבסיסה של כל ניגנה העוברת לנו בראש בצורה מיידית, נרחבת יותר מבחינה הפקתית ופשוטה יחסית לעומת לכלים אחרים. האורגנית שלי הגיעה אליי אחרי שבזזתי בעדינות את חדרה של אחותי הקטנה…ובכנות,אני מבלה עליה יותר זמן מעל כל כלי אחר. בשבילי האורגנית מספקת מאין תחושה של אולפן מוקטן המאפשר לי לפתח את היצירות שלי בצורה בסיסית ומיידית , וכך להביא להם סוג של מיקס ארגוני בראש שנותן לי את היכולת להתחיל כל פרויקט מקצועי בצורה חלקה ונוחה יותר. אולי משם היא קיבלה את שמה?

אודות יוחאי זילבר

זמר, יוצר ומפיק. בוגר מסלול Producer המלא להפקה ויצירת מוזיקה של LFO, מעבר לכך יוחאי משמש כמנהל שיווק ופיתח עסקי של SoundGym, פלטפורמת אימון האוזניים הבינלאומית לאנשי סאונד והפקה.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*