מגזין אולפן ביתי / הפקה מוזיקלית / אורגן האמונד B3: המקלדות שעשו היסטוריה
organ

אורגן האמונד B3: המקלדות שעשו היסטוריה

האמונד הוא האורגן המפורסם ביותר שעשו בו שימוש באינספור שירים והרכבים מכל ז'אנר אפשרי.

אורגן ההאמונד יוצר במקור על ידי Laurens Hammond עוד בשנת 1935 כתחליף זול לעוגב הכנסייתי או ה-Pipe Organ. האורגן מייצר צליל על ידי יצירת זרם חשמלי מתנועה מכנית של Tonewheel ליד פיקאפ אלקטרומגנטי ואז מוגבר על ידי מגבר שמאפשר לחבר ולהשמיע את הסאונד של האורגן דרך Speaker.

אורגן ה-Hammond מפיק צליל עשיר בהרמוניות על ידי סינתזה חיבורית, כאשר כל אחד מה-Tonewheels מייצר צורת גל שדומה לסינוס בסיסי, ובעזרת חיבור של סינוסים בונים צליל הרמוני מורכב.

אורגן ההאמונד החשמלי צבר תאוצה ופופלריות בשנות ה-50 וה-60 כאשר נעשה בו שימוש רב במוזיקת גוספל וג'אז. הנה ג'ימי סמית' מ-65:

במקביל להופעתם של הגיטרה והבס החשמליים והמוגברים גם אורגן ההמונד עשה את דרכו אל המוזיקה הפופלרית, בעיקר דגם ה-B3 בדרך כלל בשילוב עם Leslie Speaker. ה-Leslie Speaker שמזוהה כל כך עם אורגן ההמונד הוסיף לצליל שמפיק האורגן תנועה ועומק יוצאי דופן וניתן ללמוד עליו עוד בסרטון המצויין הזה:

באמצע שנות השבעים הופסק הייצור של אורגני האמונד אלקטרו-מכניים קלאסיים ומאז קמו להם כמובן אינספור הדמיות וחיקויים שמשחזרים את הסאונד האייקוני.

מבחינת פלאגינים כל ההדמיות מבוססות הדגימות לא מספקות באוזניים שלי את הסחורה, והן רחוקות מהסאונד החי ומלא התנועה של האמונד. הדמיות Physical Modeling מתקרבות הרבה יותר והטובה ביותר היתה ה-B4 הותיק של Native Instruments שכבר לא משווק יותר (כנראה מסיבות של זכויות) על ידי NI – אבל מי שברשותו חבילה ישנה של Komplete יכול עדיין להשתמש בו. גם Arturia הוציאו לאחרונה הדמיה של ה-B3, אבל לצערי היא לא טובה (בלשון המעטה).

מי שרוצה תחליף אורגן טוב וחינמי (אך לא הדמיה של hammond) יכול לקבל את מבוקשו כאן עם שני אורגנים מצויינים שאינם מבוססי דגימות.

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*