מגזין אולפן ביתי / סאונד / אוזן דומיננטית, סאונד וד"ר אלפרד טומאטיס
האוזן האנושית

אוזן דומיננטית, סאונד וד"ר אלפרד טומאטיס

רוב האנשיים אשר באוזניהם הזכרתי את שמו לא שמעו על ד"ר אלפרד טומאטיס מעולם. הידעתם שהוא אחראי על חלק גדול וקריטי מהמחקר על האופן שבו פועלת האוזן?

במהלך מחקריו גילה טומאטיס על קיומה של "אוזן דומיננטית" ומעבר מידע הסאונד דרך שתי האוזניים אל המוח – כמה חשוב המרחק שעובר הסאונד בתוך המוח מבחינת תדרים גבוהים.

למשל: אם המידע לא עובר מספיק מהר אל המוח אנו עלולים להתעסק הרבה זמן רק בלהבין את ההבדל בין האות "ת" לאות "ס" ובמקום ללמוד או להשתתף בשיחה נבזבז את מירב זמנינו רק על להבין מה נאמר.

טומאטיס עזר לזמרי אופרה וותיקים לחזור לשיר טוב רק בעזרת שיפור השמיעה שלהם.

במהלך עבודתו בתחום הפסיכואקוסטיקה גילה את מבנה המבטא של השפות השונות של העולם ועזר למתקשים בהבנתו ע"י כך שהרגיל אותם אל התדרים ה"חדשים" שאנחנו לא רגילים לשמוע בשפה שלנו.

– כלומר אותם התדרים אשר נוצרים רק בצורת הביטוי של השפה הזרה הספיציפית.

– טומאטיס גילה את חשיבותה של האוזן וגם  את האוזן הפנימית, שהיא בעצם העצמות שלנו והדרך בה הסאונד מהדהד דרכן,  ובכלל את חשיבותו של כל דבר בגופינו מבחינת מה שאנו שומעים וכיצד אנו נשמעים– וביניהם גם הסיבה לכך שהקול שלנו נשמע שונה אצלנו בראש מאשר בהקלטה ועוד.

באחד ממחקריו החשובים ביותר הסביר טומאטיס כיצד ניתן לרפא לקויות למידה ואוטיזם ע"י טיפול באוזן ובהבנת מעבר הסאונד אל המוח.

הנה קישור לספר נהדר שעוסק בנושאים אלה ועוד: ספר האוזן והקול

אודות

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*