מגזין אולפן ביתי / קיובייס / קיובייס (Cubase) – ההתפתחות של תוכנת קיובייס
קיובייס ישנה

קיובייס (Cubase) – ההתפתחות של תוכנת קיובייס

תוכנת קיובייס (Cubase) מבית Steinberg היא אחת התוכנות המובילות והפופולאריות בהן משתמשים אולפנים, אנשי סאונד ומוסיקאים להקלטה, עריכה ויצירת מוסיקה. קיובייס משלבת פונקציות הקלטה ועריכה של מידי, סיקוונסר, וכמובן יכולות מתקדמות בהקלטה ועריכה של אודיו דיגיטלי. שילוב כל היכולות הללו הופכות את ה-Cubase למה שנקרא Digital Audio Workstation או DAW.

קיובייס היא מהתוכנות הותיקות בתחומה, ובקרוב תחגוג יומולדת 20. למי שנולד לתוך גירסאות הCubase SX עמוסות הפיצ'רים של התוכנה יהיה מעניין לראות את ההתפתחות שלה, ולותיקים בייננו יהיה נעים להיזכר.

 קיובייס על קומודור CuBASE 1984:  קארל סטיינברג ושותף נוסף פיתחו תוכנת מוסיקה לקומודור 64 שנקראה Multitrack Recorder, שמכרה 50 עותקים. מייד לאחר מכן פיתחה החברה את הPro 16 שזכתה למעט יותר הצלחה.
 P3 Cubase 1985: Pro 24 שיוצאת למחשבי הAtari ST משלבת טכנולוגיות מידי מובנות, וטכנולוגיית ה16 ביט החדשנית!
 CUBASE PRO 24 קיובייס פרו 1987: Pro 24 III מאפשרת הקלטה של עד ארבעה ערוצים בו זמנית!
 קיוביט - קיובייס
1989:  Cubit נקראה התוכנה בתחילה אך השם התחלף במהירה לCubase 1. התוכנה רצה על מחשבי Atari. קיובייס 1 הייתה הממשיכה של הPro 24, החדשנות שלה הייתה בתצוגה הגראפית האנכית של כלים מוסיקליים, ובתצוגה האנכית של ציר הזמן ומיקומם של התווים המוסיקליים לאורכו.
 קיוביט - קיובייס Cubase 1992: Cubase for Windows גרסת קיובייס הראשונה שרצה על הפלטפורמה של ביל. 
  Cubase VST 1996: Cubase VST יוצאת לאור, תחילה למקינטוש ושנה לאחר מכן גם לWindows PC. תוכנת קיובייס החדשה מציגה 32 ערוצים דיגטליים לאודיו, שימוש ב128 אקולייזרים בזמן אמת, שימוש ב4 אפקטים על כל ערוץ, ערוץ מאסטר וכמובן טכנולוגיית הVST אשר מאפשרת הוספה של פלאגינים ואפקטים חיצוניים לשימוש בתוך תוכנת Cubase.
 Cubase  VST32 2000: Cubase VST32 (או קיובייס 5) מציגה מגוון טכנולוגיות חדשות כמו , ASIO 2, VST2 ומגוון מעבדי צליל וירטואליים חדשים. כמו כן יכלה כעת תוכנת Cubase להיות נשלטת על ידי קונטרולרים חיצוניים. אה כן, Cubase מודל VST32 איפשרה גם לעשות UNDO. פעם אחת.
 Cubase VST32 2002: Cubase SX הוא הדור החדש במשפחת קיובייס. מדובר בבניה חדשה לגמרי של התוכנה בהתבסס על הנואנדו 1 שיצא מעט קודם. השינוי המשמעותי ביותר הקיובייס VST היה באיכות הסאונד של התוכנה שהשתפר בהרבה.
 Cubase SX2 2003: Cubase SX2 הציגה מבחר שיפורים מול וריאציית הקיובייס SX הראשונה. האופצייה של Timewrap אשר מאפשרת התאמה של הגריד לחומר המוקלט הוצגה לראשונה, וכן Plugin Delay Compensation.
Cubase SX3 2004: Cubase SX3 חידשה בעיקר עם אופציית הAudio Wrap שמאפשרת התאמה אוטומטית של אינפורמציית אודיו לטמפו של הפרוייקט. מעבר לכך אכזבה עם מעט פונקציות חדשות, שינויים מינוריים ולא חשובים וחוסר התייחסות לחוסר העיקרי של משתמשים- אופצייה מובנית לSide Chain
  Cubase 4

2006: קיובייס גירסה 4 באה אל העולם והביאה איתה את טכנולוגיית הVST3. אפשרויות מציאת הסאונד/פריסט המתאים השתכללו עם הMedia Bay החדש שמאפשר קטגוריזציה וניהול מתקדם של פריסטים. מגוון אינסטרומנטים אפקטים ומעבדים חדשים ומשוכללים יותר נוספו, כמו איקולייזר מובנה איכותי יותר על כל ערוץ. ובגירסה 4.1 נוספה סופסוף הפונקציה שכולם ציפו לה. אחרי 20 שנה יש Side Chain בקיובייס!

 קיובייס - עריכת ווקאלס Cubase

2009: קיובייס 5 מציגה מספר חידושים מרעננים, ביניהם: האפשרות לייצא מספר ערוצים במקביל, מתקן זיופים מובנה בתוכנה, תמיכה מלאה ב-64bit, ותמיכה בעד 1tera של זיכרון, מכשירים לעיצוב ביטים ועבודה מתקדמת עם לופים, דגימות נוספות ל-Halion ועוד!

 קיובייס 6 2011: קיובייס 6 יוצאת לאור עם שידרוגים משמעותיים להקלטה ועריכה של כלים ותפקידים מרובי ערוצים (דוגמת הקלטות תופים). בנוסף מציגה קיובייס 6 מגוון כלים וירטואליים חדשים מבית סטיינברג.
 cubase 7 2013: קיובייס 7 מביאה את ערוץ האקורדים, מגוון חדש של כלי עבודה אולפניים ומיקסר חדש, עם מראה חדש ואופציות חדשות.

 

 

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*