מגזין אולפן ביתי / קיובייס / בניית תופים בקיובייס בעזרת Beat Designer
בניית תופים בקיובייס (Beat Designer)

בניית תופים בקיובייס בעזרת Beat Designer

Beat Designer מאפשר לנו לבנות מקצבי תופים בסיגנון העבודה של מכונות התופים הישנות כדוגמת Roland TR-808 ומכונות תופים קלאסיות נוספות. מדובר בשיטה אינטואיטיבית ונוחה ליצירת מקצבים כאשר המקצב שאנו יוצרים מתנגן אוטומטית עם הפרוייקט שלנו כשאנחנו משמיעים אותו (לוחצים Play). ה-Beat Designer מופיע מגרסת קיובייס 5 ואילך.

1.

את ה-Beat Designer יש לפתוח ב-Insert של ערוץ המידי בקיובייס. את ערוץ המידי נחבר כמובן למכשיר של תופים. ניתן להשתמש במכשירים שבאים עם הקיובייס (Groove Agent למשל), או כל מכשיר תופים של חברות צד שלישי (NI Battery, EZ Drummer, Addictive Drums ואחרים).

2.

בחלק העליון של המכשיר נוכל לקבוע את מספר הצעדים שיחזרו על עצמם ב-Sequence (ברירת המחדל 16), ואת מהירות הנגינה (ברירת המחדל 1/16). בנוסף נוכל בחלק זה לשמור ולהעתיק דפוסים ומקצבים.

קיובייס Beat Designer

3.

כל אחת מהשורות ב-Beat Designer מייצגת סאונד של תוף. ניתן לשנות את הסאונד שהשורה מייצגת על ידי לחיצה ימנית על השם של התוף מצד שמאל (לחיצה על סימון המוניטור תשמיע לנו את הסאונד).

4.

ב-Grid נוכל לצייר בקלות את ה-Sequence, ולקבוע מתי תתנגן כל אחת ממכות התוף. לחיצה על חלק ריק תוסיף מכת תוף, לחיצה נוספת תעלים אותה. נוכל למשוך את הקוביה שנוצרה למעלה ולמטה על מנת לשנות את ה-Velocity ובהתאם את עוצמת המכה.

5.

כשנעביר את העכבר על החלק השמאלי התחתון אחת הקוביות נוכל לראות בתחתית הקוביה שמופיעות שלוש נקודות קטנות. לחיצה על כל אחת מהנקודות תוסיף Flam (סאונד של הקפצה על התוף). את התנהגות ה-Flam ניתן להתאים בחלק התחתון מצד שמאל.

בניית תופים בקיובייס

 

6.

בצד ימין תחתון נוכל לקבוע ערכים של Swing שיוסיפו גרוב מעניין לקצב. נוכל לקבוע כמה ועל איזה ממכות התוף ישפיע ערך ה-Swing בצידה הימנית של כל שורה.

Swing

7.

המקלדת הוירטואלית בחלק התחתון במרכז המכשיר מאפשרת לנו לבנות מקצבי תופים שונים ולעבור ביניהם בקלות בעזרת מקלדת השליטה שלנו. לחיצה על קליד פותחת לנו Pattern חדש. ניתן כמובן להעתיק Pattern קודם ולשכלל אותו, וכך לייצר תופים מתגלגלים במבנה משתנה. בנוסף, אם נגרור ישירות מקליד מסויים במקלדת הוירטואלית אל ערוץ מידי, נקבל את המקצב שיצרנו בתור Part סטנדרטי על ערוץ המידי, משם נוכל להמשיך לערוך ולעבוד עם פקודות המידי בדרך המקובלת. כמובן שאם בחרנו בדרך זו עלינו לכבות את ה-Beat Designer או להסיר אותו מה-Insert של ערוץ המידי (שלא נקבל כפילות של פקודות מידי שנשלחות אל האינסטרומנט שמנגן את התופים)

לעבודה עם ה-Beat Designer לבניית תופים בתוכנת קיובייס תוכלו להעזר גם בסרטון הזה:

החכמתם? עכשיו תנו בביט!

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*