מגזין אולפן ביתי / קיובייס /  קיובייס 6 – על הגירסה החדשה של תוכנת קיובייס
קיובייס 6

 קיובייס 6 – על הגירסה החדשה של תוכנת קיובייס

קיובייס 6 יצאה, וזה קורה שנתיים בדיוק אחרי הופעתה של קיובייס 5.  קיובייס 5 העמידה שידרוג משמעותי לסידרת קיובייס המצליחה, כשהציגה את ה-VariAudio הכלי הנוח והמובנה לתיקון זיופים, ואת ה-Batch Export שמאפשר לייצא מספר רב של ערוצים במקביל וכך לחסוך לזמן רב במצבים בהם יש צורך בכך.  לאור הסטנדרטים הגבוהים שהעמידה הגירסה הקודמת, מעניין לבחון את החידושים שמציעה עכשיו קיובייס 6, רק שנתיים אחרי השידרוג ההוא. מלכתחילה ברור שהשינויים יהיו הפעם פחות דרמטיים, אבל קיובייס 6 מצליחה להציע כמה חידושים מעניינים ושימושיים.

Cubase 6 pack

אז מה חדש בתוכנת קיובייס 6, והאם סטיינברג יצליחו להפתיע אותנו אחרי קיובייס 5 המשדרגת?

הנה כל החידושים, המכשירים, והשידרוגים בתוכנת קיובייס 6:

שידרוג משמעותי בעבודה מול הקלטות תופים חיים

קיובייס 6 מעלה את הרמה בתחום עריכת תופים מרובי ערוצים באופן משמעותי. מבחר כלי עבודה חדשים ושיפור של כלים ותיקים מאפשרים כעט התמודדות קלה בהרבה מול הקלטות מרובות ערוצים של תופים.
ראשית את כלי ה-Hitpoints החלש מגירסאות קיובייס קודמות מחליף כלי זיהוי Transient עם אלגוריתם חדש ומבטיח, שמאפשר לזהות מכות תוף, ואף Roles ו-Ghost notes באופן קל מאי פעם!

זיהוי טמפו בתוכנת קיובייס 6

זיהוי טמפו (BPM) מתקדם וחצי אוטומטי, מאפשר לזהות טמפו משתנה של הקלטת תופים חיה ללא קליק, ועבודה מול מיפוי הטמפו הזה. זיהוי טמפו כזה מאפשר שמירה על תחושה חיה ונושמת של השיר, ללא הכפפתו לBPM אחיד של פרוייקט.

עריכת ערוצים במקביל התוכנת קיובייס 6

נושא שלישי ששודרג בתוכנת קיובייס 6 בהקשר של עבודה מול תופים חיים, הוא האפשרות לעשות quantize לקבצי אודיו קצביים ממש כשם שעובדים עם מידי, כולל עבודה ועריכה של מספר ערוצים במקביל.

Lane track ב-Cubase 6

שידרוג של אופציית ה-Lanes On/Off שהייתה קיימת בגירסאות קיובייס קודמות. כשמקליטים כמה טייקים של אותו ערוץ, ניתן להציב את הטייקים השונים ב-Lane Tracks אחד מתחת לשני, לבחור מתוכם בקלות את החלקים הטובים ביותר ולהעמיד ערוץ שמורכב מחלקים אלו.

Lane track in cubase 6

עריכה קלה של מספר ערוצי אודיו במקביל

קיובייס 6 מציעה עריכה נוחה וקלה של מספר ערוצים במקביל. בלחיצת כפתור ניתן ליצור 'לינק' בין ערוצים שונים ולבצע עליהם עריכות מקבילות, כאילו היו ערוץ אחד.

עריכת אודיו מרובת ערוצים בקיובייס

VST Expression 2

קיובייס 6 מציגה לראשונה את VST Expression 2 אשר משתמשת בטכנולוגיה החדשה VST3.5 על מנת לאתגר ולשבור את הגבולות שמציבה שפת המידי בפני יוצר המוסיקה. כך ניתן למשל בקיובייס 6 לתת ערך Pitch Band נפרד לכל Note. יש לציין שהטכנולוגיה החדשה עובדת בינתיים רק עם המכשירים של חברת סטיינברג. אם הטכנולוגיה תאומץ על ידי חברות צד שלישי אשר מפתחות פלאגינים בהחלט ייתכן שמדובר כאן בבשורה משמעותית שתהיה עוד משמעותית יותר בעתיד.

VST EXPRESSION2

מדמה מגברים חדש:

תוכנת קיובייס 6 מציגה מדמה מגברים חדש בעל חזות מרשימה ומבחר אופציות, סוגי מגברים ואפקטים. אומנם לא מדובר במתחרה אמיתי לתוכנות כמו Guitar Rig או Amplitube אבל בהחלט מדובר בשיפור משמעותי מול מדמה המגברים החלוש בגירסת קיובייס 5.

מדמה מגברים חדש בקיובייס

Loopmash 2:

Loopmash שודרג לגירסה 2 עם מבחר פונקציות ואופציות חדשות. לחובבי הז'אנר!

loopmash 2

לסיכום:
קיובייס 6, מרשימה יותר, נוצצת יותר, מבריקה יותר. עדיין מציגה מספר בעיות ותופעות מעצבנות: ה-Bridge שמאפשר להשתמש בפלאגינים 32ביט על קיובייס 64ביט עדיין מקרטע, החלונות הצפים ולא מעוגנים בתוכנת קיובייס רופפים מאי פעם, ובאופן כללי מדווחים מספר באגים בתוכנה הנוכחית. מומלץ להמתין מעט עד השידרוג מ-קיובייס 5 ל-קיובייס 6, שיצא עידכון ראשון והתוכנה תתיצב. בכל אופן למשתמש הביתי הממוצע התוכנה לא מציעה שידרוג גדול, בטח לא משהו בדמות ה-Variaudio לתיקון זיופים, או ה-Batch Export בתוכנת קיובייס 5. יחד עם זאת למי שמקליט ועורך תופים – קיובייס 6 תקל עליו באופן משמעותי את העבודה, ותאפשר לו לערוך ולעבוד מול הקלטות תופים מרובות ערוצים באופן מיטבי!

דמו של קיובייס 6 להורדה, ניתן למצוא באתר של חברת סטיינברג.

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*