מגזין אולפן ביתי / סינתזה / Circuit Bending – אמנות כיפוף המעגלים
circuit bending

Circuit Bending – אמנות כיפוף המעגלים

עולם המוסיקה התפתח מאד בשנים האחרונות: מיצירות בעלות צלילים מדויקים ותבניות מלודיות מוגדרות, הוא עבר לניגון על פחים, סירים, וגרדני כביסה נטולי pitch מוגדר, והגיע בימינו לפתיחה של אורגנים או צעצועים מנגנים, וכיפופי מעגלים חשמליים בתוכם, תהליך המוכר בשם circuit bending.

לראשונה ראיתי את התופעה האמנותית הזאת לפני ארבעה חדשים, גלשתי באתר סרטונים ידוע הסתכלתי בסרטוני סינתזה (סינתיסייזרים) חדשים, ופתאום ראיתי סרט מושך מאד לעין על חבורה של אנשים שאוספים צעצועים ישנים, אורגנים קלאסיים על סוללות או על חשמל, פותחים אותם ובעזרת ציוד אלקטרוני (תנינים,נובים וסוויצ'ים) הם מכופפים וסוגרים מעגלים חשמליים ושולטים בהם כרצונם: כך הם מפיקים מהם מגוון רחב של רעשים וצלילים מדהימים ומרגשים. החוויה היא מוזרה ולא מוזרה בו-זמנית: בילדותי,נהגתי לשחק בצעצועים כאלה, והיום כשאני רואה בצעצועים אלה את מקצועי, ההרגשה היא של משהו חדש לחלוטין הנובע ממשהו ישן נושן.

מכיוון שהזרמים החשמליים העוברים בתוך הצעצועים הם עדינים מאד, וכיפופי המעגלים אינם מקוריים לצעצוע, הצלילים והקרכצים הרעשניים מקבלים אופי וצבע שאפילו בסינתזה מודולארית קשה להפיקם. התחביב הזה שבפתיחת צעצועים ואורגנים ישנים, ובכיפוף המעגלים החשמליים שבתוכם, מרגש בצורה בלתי רגילה, והסיפוק שזה נותן מגיע כמעט לדרגת הסיפוק שבעשיית מוסיקה. אני אוסף צעצועים יד שנייה מהשוק הקרוב לביתי, ומוצא את עצמי יושב לילות עד לזריחה עם חבילות תנינים, נובים ומלחם, ומחפש את הכיפוף המושלם.

החוקים דומים מאד לחוקי סינתזה:כפל מגביר (-)מחליש ו(+)ממקסס (Mix) זהו מעין משחק תשבץ או משחק מחשבה מעניין, שהכללים בו פשוטים מאד והאפשרויות אין סופיות במספרן. לרוב לצלילים המתקבלים "ממשחק" זה, דמיון רב עם הצלילים של שני סוגי סינתזה: FM, Additive

אודות

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*