מגזין אולפן ביתי / תלמד: מדריכים ליצירת מוזיקה באולפן ביתי / בניית מחשב אולפני: איך תבנה מחשב מצויין לאולפן שלך?
מחשב אולפני

בניית מחשב אולפני: איך תבנה מחשב מצויין לאולפן שלך?

רוצים לבנות מחשב אולפני ולא יודעים מאיפה להתחיל? תתחילו כאן! ננסה לתת כאן כיוון והבנה בסיסית למי שמעוניין לבנות תחנת עבודה ראויה לשמה ליצירת והקלטת מוזיקה. השתמשו בהנחיות ובמידע כעזר שישמש אתכם לקביעת מפרט מחשב לאולפן.

בונים מחשב לאולפן!

כמעט כל מחשב סביר יאפשר לכם לשחק בלעשות מוזיקה. בשביל להריץ ולהשתמש בתוכנות כמו קיובייס ודומותיה אין צורך בדרך כלל במחשב מיוחד. אך אם אתם רוצים מחשב אולפני שיריץ פרוייקטים כבדים, עמוסים, ברזולוציה גבוהה (Sample Rate&Bit), המון ערוצי אודיו ארוכים וכבדים, לעבוד ב-Latency נמוך, וכל זה בלי לצייץ – זה כבר סיפור אחר לחלוטין.

המחשב הוא הלב של האולפן המודרני, ובכלל זה כמובן אולפן הקלטות ביתי. מחשב יציב וחזק, שאפשר לסמוך עליו באולפן – זה איכות חיים.  הדבר האחרון שאנחנו רוצים להתעסק בו ולחשוב עליו כשאנחנו עושים מוזיקה זה המחשב. בשביל להגיע לנירוונה אולפנית כזו בה הכל מתקתק לשביעות רצוננו אנחנו צריכים מחשב עם מפרט מיוחד שמכוון ועונה על הצרכים האולפניים שלנו:

לוח אם:לוח אם למחשב אולפן

יש לרכוש את לוח האם האיכותי ביותר שניתן. לוח האם 'מחזיק' את שאר רכיבי המחשב שלכם ביחד ואחראי על התקשורת והעברת הנתונים בין רכיבי המחשב השונים. לוח אם איכותי יאפשר לשאר רכיבי המחשב שלכם לעבוד באופן מיטבי ולמצות את הפוטנציאל שלהם. יש לדאוג שבלוח שאתם בוחרים יש מספיק כניסות USB לצרכים שלכם, ויש יתרון בכניסות USB3 בצידו הקדמי של המארז (לחיבור נוח של הארדיסקים חיצוניים ו-Disk on key שיאפשרו העברה מהירה של קבצים גדולים ופרוייקטים).

יש לדאוג שלוח האם מותאם לעבודת אודיו, אשר דורשת ביצוע פעולות רבות בזמן אמת. רוב הלוחות האיכותיים יעשו עבודה טובה, אך נתקלתי גם בלא מעט מקרים בהם לוח שעל פניו הוא מצויין, לא סחב פרוייקטים של אודיו בצורה טובה ואמינה. ישנם גם לוחות שלא עובדים בצורה טובה עם כרטיסי הרחבה כגון UAD.

מעבד:

מעבד למחשב אולפני

מעבד חזק יתן (מטבע הדברים) תוצאות טובות יותר ויאפשר להריץ פרוייקטים כבדים ומרובי פלאגינים, סינתיסייזרים ואפקטים. סינתיסייזרים ופלאגינים חדשים ואיכותיים יכולים להוות מעמסה על המעבד, וכוח עיבוד זה משהו שאף פעם אין מספיק ממנו. מעבד i5  חזק יספיק למחשב אולפני התחלתי, כאשר מחשב אולפן שנועד להריץ פרוייקטים כבדי משקל יהיה מבוסס על מעבד i7, חזק ככל שהכיס מאפשר.

זיכרון:

אין להתקמץ לא בכמות הזיכרון ולא באיכותו. קבצי אודיו ומכשירים מבוססי דגימות הם זוללי זיכרון. כאשר הסטנדרט למחשב אולפני מתקבע אט אט על 8GB זיכרון (עדיין, גם 4GB יעשו בינתיים את העבודה).יש לשים לב שבמערכות שמתבססות על Windows 32bit, ניתן לנצל עד 3gb זיכרון, כך שאין טעם לשים יותר זיכרון אלא אם אנו מתכוונים להשתמש במערכת מבוססת 64bit (כאשר גם ה-Windows וגם תוכנת הסיקוונסר הם 64bit). אז 4GB למאותגרים תקציבית, 8GB ליישר קו עם הסטנדרט למחשב אולפן בסיסי, 16GB למי שרוצה להריץ המון קבצי אודיו בנוסף לסמפלרים עמוסים בפסנתרים וחטיבות מיתרים.

כוננים קשיחים:הארד דיסק למפרט מחשב לאולפן

במחשב אולפני יש צורך בשני הארדיסקים (האדיסקים פיזיים ולא מחיצות). לצורך עבודה אופטימלית של המחשב יש להתקין את מערכת ההפעלה והתוכנות על הארדיסק המערכת, שיכול להיות קטן בגודלו. את ה-DATA, הדגימות והפרויקטים נשים על הארדדיסק נפרד.  כך המערכת תפעל ביעילות רבה יותר וגם כשיגיע היום (העצוב) בו נצטרך לפרמט את המחשב- נוכל לפרמט רק את הארדיסק המערכת ולהותיר את הפרוייקטים והדגימות במקומם.

כונני SSD יתנו לכם ביצועים משופרים בהרבה, הם מהירים באופן משמעותי ביותר וגורמים לכל המערכת לעבוד בצורה הרבה יותר חלקה. בנוסף כונני SSD הם כוננים ללא חלקים נעים ועל כן הם שקטים יותר – ואנחנו אוהבים שקט באולפן שלנו. אבל כונני SSD הם עדיין יקרים מאד ורובנו לא נוכל להרשות לעצמנו הארד דיסק SSD של טרה. מומלץ לקחת הארד דיסק מערכת קטן של SSD (בגודל 256GB או אפילו 128GB), עליו נתקין את ה-Windows ואת תוכנת הסיקוונסר שלנו, מה שיאפשר לנו להרגיש ולהשתמש במהירות והאיכות של ה-SSD בלי לקרוע את הכיס.

רכיבי מחשב שקטים:

בנוסף מחשב אולפני צריך להיות שקט במיוחד, ועל כן יש צורך לשים דגש מיוחד על רכיבים שקטים, מאווררים איכותיים ומארז טוב מרווח ושקט. וגם ספק כוח איכותי ושקט, אבל על כך בסעיף הבא…

ספק כוח:ספק כוח למחשב אולפני

בבקשה לא לזלזל בספק הכוח, ולקנות אחד איכותי ומיוצב ככל שהכיס מאפשר. באולפן בדרך כלל מחוברים רכיבים זוללי חשמל למחשב בחיבורי USB ו-Firewire, כגון מקלדות שליטה, כרטיסי קול וכולי. על כן יש צורך בספק כוח חזק שיוכל להחזיק את המחשב והרכיבים המחוברים אליו באופן יציב. ספק כוח איכותי אינו זול אבל אתם לא רוצים לחסוך על הסעיף הזה!

כרטיס מסך:

כדאי להוסיף גם כרטיס מסך סביר משום שהדרישות הגראפיות של התוכנות שאנחנו עובדים איתן עולה כל הזמן, כמו גם הדרישות הגראפיות של Windows. אם אתם רוצים להשתמש בשני מסכים (או יותר), תבחרו כרטיס מסך שתומך בכך.

מסך:

באולפנים רבים משתמשים בשני מסכים, כאשר במסך אחד מציגים את תוכנת הסקוונסר ובשני את המיקסר או את הסינתיסייזר/פלאגין עליו אתם עובדים כרגע. אם אתם בוחרים באופציה של מסך אחד, שיהיה גדול. אם אתם רוצים גדול מאד גם טלויזיה יכולה לעשות את העבודה (איכות חיים כבר אמרנו?)

כרטיס קול מקצועי:

כשהולכים לקנות מחשב בחנות, צריך לקחת בחשבון שלמוכר בדרך כלל אין שמץ של מושג לגבי הרכיבים הייחודיים והיכולות שאמורות להיות למחשב אודיו, ומה שטוב  למחשב משרדי או אפילו למחשב גיימרים, לא בהכרח טוב למחשב של מוסיקאי. בכל מקרה, כרטיס קול מקצועי לאולפן קונים בחנות מוסיקה ולא בחנות מחשבים!

טיפים ורכיבים נוספים:

Firewire: אם כרטיס הקול שלכם מתחבר בחיבור Firewire, אל תסתמכו על חיבור ה-Firewire בלוח האם שלכם (אם הוא בכלל קיים). הוסיפו כרטיס Firewire שמבוסס על צ'יפ של Texas Instruments.

Hard Disk חיצוני: דאגו לגיבוי קבוע של הפרוייקטים שלכם על HD חיצוני, או השתמשו באחד משירותי הענן לצרכי גיבוי.

כרטיס UAD: הפלאגינים המצויינים של Universal Audio רצים על כרטיס DSP ייעודי עם מעבד וזיכרון משלו, מה שמשחרר המון כוח עיבוד במערכת. הכרטיס לא זול והפלאגינים עצמם יקרים, אבל השידרוג של עמדת העבודה האולפנית שלכם משמעותי.

אופטימיזציה:

לאחר שרכשת מחשב אולפני, בוודאי תרצה להגדיר אותו לעבודה מיטבית עם אודיו. בכתבה על אופטימיזציה למחשב אולפני תמצא את המידע שיעזור לך לעשות זאת בקלות!

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

18 תגובות

 1. מה המפרט הטכני המומלץ לעבודה טובה במחשב האודיו ,אני רוצה לקנות מחשב מטרה רק לאודיו אבל שלא יעבור את ה- 5000 ש"ח קיים דבר כזה שהוא גם מספיק טוב ואיכותי ?

  • 5000 ש"ח מאפשרים להעמיד מחשב אודיו טוב (ללא כרטיס קול כמובן). בנוגע למפרט ספיציפי, כדאי לך להעזר בחניויות שמתמחות בכך, על מנת שלא ליפול בנושא התאימות של הרכיבים לעבודה עם אודיו.

 2. ברור לי שללא כרטיס קול , כרטיס קול אני בונה על native instruments komplet 6 אבל לאן לדוגמה אני יכול ללכת שיעזרו לי בזה ? שאני אקנה משהו שבאמת מתאים לי . תודה מראש וחג שמח :)

 3. היי…חג שמח אני מקריין מהביית לפרנסתי מאחר והמחשב הנייד הישן שלי התקלקל אני מבקש לקבל ממך המלצה לרכישה של מחשב נייד איכותי בתקציב של עד 3 א ש"ח או נייח אבל במארז קטן ככל שאפשר. חשוב לי לציין שאין לי צורך במסך כי אני עובד עם מסך tv גדול וחדשני פרט לכך יש לי את הקונדנסר של בלו הכולל כרטיס קול פנימי עם חיבור usb ישירות למחשב. עוד אציין שאני גם כותב המון בוורד ומידי פעם נוהג לצפות בסרטים אם כך מהו המחשב האולטימטיבי עבורי? חג שמח והמון תודה. שמעון

  • למטרת מחשב אודיו נייח סביר התקציב שלך יכול להספיק (בקושי), למחשב אודיו נייד כנראה שלא. בכל אופן במחשב נייד יש לשים לב שההרד דיסק הוא SSD (הממ… לא בתקציב שלך), או לפחות מהיר מספיק (7200 RPM ולא פחות). זיכרון RAM מינימום 8gb. אני לא יכול להמליץ לך על מפרט ספיציפי, תשתמש בהנחיות שבמאמר ותבוא לחנות מוכן עם הצרכים שלך, או לך לאחת מהחנויות שמתמחות במחשבי אודיו. למטרות של הקלטת קריינות ותו לא (בלי הרצת פרוייקטים כבדים) אין צורך במפלצת וגם מחשב פשוט עשוי לספק אותך.בהצלחה!

 4. שלום
  יש לי מחשב נייד חזק מאוד
  הכרטיס שלי יוצא בחיבור של Firewire האים מפצל מ USB ל Firewire
  תודה מאיר

  • האם יש מתאמים כאלה? כן. (חפש firewire to usb adapters)
   האם הם עובדים כמו שצריך? אני בספק, מדובר בשתי טכנולוגיות שונות מאד, אבל לא ניסיתי. האם הייתי סומך על חיבור כזה לעמדת אודיו משמעותית – ממש לא!

 5. שלום נועם
  ראשית , תודה על כל האינפורמציה באתר, אני חדש בתחום וזה מאוד מאוד עוזר

  שאלה: אני מתכוון להתקין קיובייס למטרת אולפן ביתי על מחשב all in one חזק – מעבד i7
  אך בעל כונן קשיח אחד (גדול – 1 טרה)
  האם כדאי ליצור כונן שני באמצעות כונן חיצוני?
  תודה!

 6. הערה קטנה – היום יש הארד דיסקים חדשים היברידיים – SSHD שמשלבים את שני הפורמטים הקודמים (HDD&SSD) – היתרון הוא שהם מהירים מאוד (SSD) וזולים בהרבה מהארד דיסק SSD. הם משתמשים בטכנולוגיה של SSD לגישה ל-DATA בעוד שהוא מאוחסן בשיטה של HDD. לא יצא לי להשתמש בהם אז אני לא יודע להגיד כמה הם שקטים (מניח שפחות מ-SSD כי האחסון הוא עדיין פיזי). לגבי מעבד – נכון שכדאי ללכת על המעבד הכי חזק שיש, אבל לדעתי כמות הליבות קובעת משמעותית את ההבדל, שכן כל ליבה יכולה לבצע פעולה אחת בו זמנית. הטכנולוגיה היום הגיעה לקצה שלה והיום מתרכזים על התקשורת בין ליבות מרובות לשיפור הביצועים, ככה שאין ספק שריבוי ליבות הוא העתיד :)
  ועכשיו לשאלה – מה עם מאמר לגבי Mac VS PC? :)

 7. מחדד את השימוש בכרטיס מסך יעודי בעיקר כאשר מכוונים על תצורה של שני מסכים- שימוש בכרטיס המובנה בלוח האם יגרור לעומס(קטן אמנם, אבל בכל זאת..) על המעבד. כרטיס מסך סביר עם זוג יציאות יעלה קצת פחות מ300 שקל בחנות, ובהחלט יתרום לחוויית היצירה.
  בנוסף, התקנה נקייה של מערכת ההפעלה וביצוע אופטימיזציה למחשב יתרמו גם הם עוד זיכרון פנוי לשימוש ועוד כוח עיבוד. גוגל הוא חברכם, השתמשו בו :)

 8. אהלן, אני מתכנן לקנות מחשב נייד/נייח להקלטות בבית. אני כרגע ברמה דיי חובבנית ככה שאני לא רוצה להשקיע הרבה אפילו עד 2500 שח על מחשב יש לי כרטיס קול. יש לך המלצות ואולי תוכל להסביר לי מה אני יכול לקבל בטווח המחירים הזה,
  תודה רבה :)

  • במחיר הזה תוכל לקנות מחשב בסיסי ביותר, אבל כזה שיכול לשרת אולפן ביתי בשלב ראשון. תפעל בהתאם לקווים המנחים בכתבה ותוכל להקים מחשב ראוי. בהצלחה!

 9. אולפן בית ספרי

  יש לנו אילפן בית ספרי והתלמידים מקליטים בו לפעמים קאוורים/חומרים שלהם ים הרכב ריתם סקשן פלוס עוד כלי סולו ושירה בדרכ.
  המחשב הוא בססי ביותר והמעבד בו אפילו לא i3 )גם הזיכרון נמוך מהמומלץ.
  בינתיים התקציב די מוגבל ובעייתי (חידשנו לאחרונה הרבה רכיבים באולפן)
  אנחנו מודעים לבעייתיות, אבל האם יש יכוי כלשהו שלבד מהפרויקטים האלקטרונים שהתלמידים יוצרים במחשב הוא אולי ישרוד את ההקלטות החיות שלנו…?

  • אם הוא סוחב פרוייקטים אלקטרוניים יש סיכוי שיסחוב גם פרוייקטים בסיסיים של הקלטות לייב. אל תפתחו יותר מידי פלאגינים וכלים וירטואליים. מעבר לכך אפשר להתפלל :)

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>