מגזין אולפן ביתי / סאונד / אקט מוסיקלי וראובן מנשרוף: ההיסטוריה של האולפן הישראלי
ראובן מנשרוף
כתבה במעריב 5.6.87, ראובן מנשרוף בעת התקנת קונסולה חדשה באולפני טריטון. מתוך "אקט מוסיקלי" צילום: נאור רהב

אקט מוסיקלי וראובן מנשרוף: ההיסטוריה של האולפן הישראלי

את אקט מוסיקלי אתם בטח מכירים. 'אקט מוסיקלי' הוא האתר הותיק בארץ (ולפני כן מגזין מנייר אמיתי) בתחום הסאונד והטכנולוגיה של המוזיקה.

מאחורי האתר עומד ראובן מנשרוף, איש יקר ומיוחד עם לב ענק ומטען ידע עצום, אחד מאלה ששמו את אבני היסוד לאולפני ההקלטות הראשונים ולהתעסקות אמיתית בתחום הסאונד בארץ הקודש. וכשאני מדבר על הנחת אבני יסוד, זו לא לגמרי מטאפורה. בתקופה שהיה כאן רק חול וחשמל סטטי, האיש היה אחראי הלכה למעשה לסאונד וההקלטה של אינספור אלבומים ישראליים קלאסיים שהפכו לחלק מהפסקול של כולנו.

אני רוצה להפנות את תשומת ליבכם לפוסט נדיר בפורום באתר 'אקט מוסיקלי', שבו ראובן מתאר דרך העיניים שלו את הסיפור המאלף של תולדות האולפן בישראל, עם הסיפורים הגדולים והקטנים מאחרי הקלעים, הציוד, האנשים, המפיקים הטכנאים והמוזיקאים שעשו את זה. באופן לינארי למחצה, עם קווים שרצים קדימה ואחורה בזמן, נחשף סיפור מדהים של תעשיה שקמה יש מאין, בתנאים לא תנאים אבל עם המון תשוקה, אהבה ואינסוף אנרגיות, ידע ויכולת אילתור. הפוסט מלווה בתמונות אותנטיות מחיי האולפן השוקקים, כתבות מרתקות שנכתבו בעיתונות באותה תקופה על תחום האולפן המתפתח בארץ, ואפילו מדבר על הניצנים של עידן ההקלטות הביתיות.

מתחילת עידן הרוק, דרך 'מוסיקת הקסטות' המזרחית ועד משינה רגע לפני שהם מתפרקים – הכל בפנים. חלק מהנפשות הפועלות אתם תכירו וחלק אחר תשמחו להכיר תוך כדי הקריאה. חלק נוסף של הנפשות הפועלות יצטרף על מנת להגיב בפוסט עצמו ולתאר טוב יותר איך קרו הדברים. את החומרים המוזיקליים המדוברים עצמם אי אפשר שלא להכיר. מדובר בחומר קריאה מאלף ומקור השראה לכל מי שעוסק בתחום ההקלטה, ההפקה והסאונד בארץ.

פוסט שמתחיל בשאלה אגבית על הציוד באולפני טריטון המיתולוגיים ומתפתח לתיעוד מקיף ויחיד בסוגו של ההיסטוריה של האולפן הישראלי. תבלו!

קישורים נוספים:

תולדות האולפן הישראלי 1     תולדות האולפן הישראלי 2      כתבות ותמונות מרתקות מהתקופה

אודות נועם גינגולד

איש הסינתסייזרים ומייסד LFO. נועם הוא מוסיקאי ומפיק מוסיקלי, זוכה פרס אקו"ם לשנת 2010, ומעצב סאונד בעל שם עולמי. בפלאגינים בסינטיסייזרים ובסאונדים שנועם פיתח משתמשים המפיקים והיוצרים הטובים בעולם ביניהם: סיימון פוספורד, טרנט רזנור, גיי סיגוורת', אד בולר, אד סטארינק, ריק סימפסון ורבים אחרים.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*