מגזין אולפן ביתי / חדשות הסאונד / 3 סימנים לפרפקציוניזם שמכשילים אותכם,כיצד תזהו אותם ואיך לילחם בהם.

3 סימנים לפרפקציוניזם שמכשילים אותכם,כיצד תזהו אותם ואיך לילחם בהם.

אם אתם יוצרים אז סביר להניח שמה שדוחף אותכם קדימה זה העקצוץ הקטן הזה במאחורה של הראש, אם זה לשחרר שיר, אלבום או אפילו להופיע מול קהל בפסטיבל ענק והחלום הזה שמניע אותכם לפעולה חייב להיות מושלם.

הרצון ללמוד, להתפתח ,לאתגר את עצמנו ולשאוף לשלמות הן תכונות טובה במיוחד, אבל פעמים רבות הן יכולות להיות חרב פפיות, בלי פיקוח וביקורת ההן יכולות להיות הרסניות ולהפיל אותנו לתוך בור ללא תחתית של ביקורת עצמית קשה, דחיינות ובסופו של דבר לחוסר יצירה מוחלט.

אם אתם יוצרים וזה לא משנה באיזה תחום כנראה שיותר מפעם אחד נשארתם משותקים ממחשבות הבאות:

  • איפה מתחילים?
  • הפחד מכישלון
  • חשש מהביקורת בצד שלישי
  • החשש מכישרון של אומנים אחרים
  • חשש מהפעם האחרונה שהצלחתם או נכשלתם

כל אלה הם מחשבות שמעודדות את הרצון שלנו לשלמות אבל גם מלבות את המחסור שלנו בעשייה מהותית ופרקטית בתחום האומנותי שבחרנו.

סטיבן פרספילד (Pressfield), בספרו הקלאסי The War Of Art  הטביע את המונח הקורא לאויב פנימי הזה 'התנגדות'. וזה מה שהוא אומר בנושא: " עדיף להיות בזירה ולהידרס מאשר לשבת ביציעים או להיות בחוץ בחניה"

אז האמת היא, כנלמד לאמץ את החוסר שלמות שלנו ושל היצירות שלנו נוכל לאפשר לעצמנו ליצור הרבה יותר ובכך לחדד את היכולות שלנו ולהתפתח האופן יום יומי בתור יוצרים.

אז מכדי לעזור לכם להיות יותר פרודקטיבים בתהליך היצירה, אנחנו מציגים לכם 3 סימנים לפרפקציוניזם שמכשילים אותכם, כיצד תזהו אותם וכיצד תוכלו לילחם בהם.

 

1. מציבים לעצמנו מטרות לא ריאליות

שאנחנו מציבים לעצמנו מטרה להיות הכי טובים במשהו, אנחנו מעמידים את עצמנו לכישלון, למה? תמיד יהיה כאלה עם יותר נסיון, עם נסיבות חיים שונות משלנו וכישרון יחודי אחר.

אז לפני שאתם מציבים מטרות לפי הצלחות של אנשים אחרים תסתכלו קודם על עצמכם.

זה קל להגיד אבל בתכלס זה גם קל לבצע, תשוו את עצמכם למי שאתם אתמול ולא למי שמישהו אחר הוא היום, תסתכלו פנימה ותוודעו שכל יום אתם לומדים משהו חדש ומתקדמים צעד אחר צעד לכיוון היעדים האישים שלכם ואם קצת התמדה, אולי התמזל מזלכם ותקבלו את מה שאתם צריכים ולא בהכרך את מה שאתם רוצים.

 

2.אף פעם לא משתפים בגלל שזה עוד לא "מושלם".

כולנו אמרנו את פעם למישהו "וואלה ברגע השפרוייקט יהיה מושלם אני אשחרר אותו לעולם" , אבל האמת היא אין דבר כזה שלמות, שמחפשים, תמיד מוצאים שחסר קצת פה ושם, שהשירה מוקלטת אם רעשי רקע קלים, שהבס לא מספיק עמוק או שמן או שבכלל הגיטרה שהקלטנו אתמול בסשן של הלילה מזייפת.

זה הפחד שמישהו אחר ישפוט אותכם שעוצר אותכם? או שאולי פחד הוא בכלל תירוץ ?

אז כן, לפעמים, הגיטרה באמת קצת מזייפת, אבל אתם יודעים מה.. אולי זה מה שיפה בה 🙂

 

3.שקועים מידיי בתוצאה הסופית.

כמובן שמוצר הסופי הוא מה שהאזינים רוצים לשמוע או אפילו אם יש לכם קצת מזל אפילו מצפים לו, אבל שאתם נותנים לעצמכם לשוקע בתוך איך אתם רוצים שהמוצר יהיה אתם מפספסים את מה שהוא יכול להיות.

שאתם ב "Flow" של יצירה הדברים פשוט קורים, המוח מתנתק, הזמן מתנדף לו, הסכר האומנותי נפתח ל והקסם קורה, אבל רק שאתם נותנים לו.

אז תשאירו מקום לטעויות, בלגן ולמידה, תורידו את העיניים מהמטרה ותיהיו נוכחים בעשייה, כי רגע אחד של יצירה כנה, תוכלו להפתיע את עצמכם בדרכים שאתם לא מכירים.

 

פרפקציוניזם הוא אשליה.

הגיבורי ילדות שלנו והמוזיקה שלהם שמעוררת בנו השרעה וכמיהה, היא לא תוצר של שלמות טהורה, אלה של עבודה קשה וזה מתפקידנו ללכת כל אחד את בדרך שלו בין בין הקצה של אזור הנוחות לבין לקצה הכישלון, כי שם ורק שם אנחנו יכולים לצמוח.

 

 

 

 

 

אודות יוחאי זילבר

זמר, יוצר ומפיק. בוגר מסלול Producer המלא להפקה ויצירת מוזיקה של LFO, מעבר לכך יוחאי משמש כמנהל שיווק ופיתח עסקי של SoundGym, פלטפורמת אימון האוזניים הבינלאומית לאנשי סאונד והפקה.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*