מגזין אולפן ביתי / חדשות הסאונד / 3 עקרונות הבסיס לצילום ששווה להכיר

3 עקרונות הבסיס לצילום ששווה להכיר

בכל יום ומכל עבר, אנחנו מוצפים בעשרות עד אלפי תמונות וסרטונים. בשנים האחרונות נראה שהעולם עובר מהפיכה שלא נראתה מראשית ימי הצילום. רנסנס. התחדשות וצמיחה – במה שלא היתה כמוה מעולם. אפשר לראות את כמות הסגנונות האינסופית הזו מתפרצת לכל עבר בסטוריז, בתמונות רגילות, בצילומי דוקו למיניהם, והדרכים השונות שעושים כל מיני אנשים על מנת לחשוף את עצמם ולהיחשף במדיה. בעולם המוזיקה, כמו בשאר העולמות, מאמצים חזק את הפלטפורמות – אינסטגרם, פייסבוק, יוטיוב ועוד… לכן בחרנו להביא מס׳ דגשים אליהם נתייחס בכל הנוגע לתוכן מצולם אותו נרצה לשתף ולהעלות כשהדגש הוא בעיקר על הוידאו. בצילום, בדומה למוזיקה, נשתמש באלמנטים ודרכים שונות להביע סיפור. אם במוזיקה זה מתבטא למשל ע"י המהירות והעוצמה בה נבחר לנגן,  בצילום הדרמה באה לידי ביטוי ע"י אור, זוויות הצילום ותנועת המצלמה.

3 עקרונות הבסיס לצילום

אור

אור הוא האלמנט המרכזי בצילום.
כשמצלמים באולפן הביתי חשוב להקפיד שלא יהיה חשוך מדי. המצלמה לא קולטת את המתרחש כמו הראייה שלנו. הקליטה במצלמה נעשית ע"י החיישן והוא זקוק לאור. קחו בחשבון שמה שנראה לכם חשוך, יהיה פי כמה יותר חשוך במצלמה. אם קיים חלון בסביבה, השתדלו לא לצלם את עצמכם כשהחלון נמצא מאחוריכם. מה שעלול לקרות זה שאתם תהיו חשוכים ולא ברורים בצילום, כך שלא יראו אתכם טוב. מקור האור יכול להיות מאחוריכם, רק בתנאי שיש מקור אור נוסף מקדימה שייאזן את כמות האור. נסו למקם מנורה כלשהי שמפזרת אור די ישיר, והציבו אותה בכל מיני זוויות מולכם. פעם ישירות מקדימה, פעם ב-45 מעלות מאחד הצדדים שלכם ופעם באופן ישיר מהצד, שחקו עם זה ותראו מתי מתקבלת התוצאה שעונה לטעמכם ומתאימה למוזיקה שלכם.

 

 

light-direction-for-professional-video

 

זוויות צילום

בטוח יצא לכם להתקל בתמונות או וידאו מהופעות של אמנים שאתם אוהבים ועוקבים אחריהם. אם תשימו לב, לרוב המצלמות נמוכות יותר מהבמה, מה שיוצר תחושת גודל, מעצים ומאדיר את המצולמים.
זווית נמוכה
זווית כזו משמשת עד היום עבור צילום של מנהיגים, או כל מי שרוצים ליצור סביבו תחושה שהוא "גדול" יותר מהצופה. זו הזווית כשהמצלמה נמצאת מתחת לגובה העיניים של המצולם.

 

low angle shot for professional videos

 

זווית אמצע

זווית בגובה העיניים יוצרת תחושה טבעית שבה אנו מזדהים ומרגישים ב״נוח״ עם המצולם.

 

mid angle shot for professional videos

 

 זווית עליונה

כשהמצלמה נמצאת מעל למצולם, נוצרת תחושה לפעמים שהמצולם "קטן" ואף חלש יותר מהצופה.

השימוש בזווית נכונה לאופי המוזיקה שלכם הוא דבר פתוח לפרשנות ואין איזה חוק חד משמעי, ככה שתרגישו חופשי, שחקו ונסו מה יעבוד עבורכם ומה הכי מתאים למוזיקה שלכם.

 

top angle shot for professional videos

 

תנועה

תנועת המצלמה היא דבר חשוב מאוד וקריטי כשמספרים את הסיפור. כאשר המצלמה ניצבת במקום אחד או זזה וחושפת חלקים בחלל בו נבחר לצלם, תיצור אווירה שונה לחלוטין. תנועת מצלמה היא עולם שלם, עשיר ומפותל. במקרה שלכם סביר להניח, שבמידה ולא תשכרו צלם, תעמידו את המצלמה על חצובה ותציבו אותה בזווית קבועה לאורך הצילום.

חשוב להבהיר שעקרונות אילו הם נושאים עמוקים, כמו כן חשוב לזכור שהחוקים גמישים בהתאם למה שאנו מנסים להביע במסגרת האמצעים העומדים לרשותנו. גם כאן כמו בתחומים אחרים, חשוב להתנסות ורצוי כמה שיותר – לפתוח מצלמה ולשחק. ככה מגיעים לכל ההבנות והמסקנות.

 על עמרי קליין שכתב את הכתבה:

עמרי קליין הוא זמר, יוצר, מלחין אשר הספיק לעשות פסקולים לשני סרטים ישראלים ולהשתתף באלבומים בינלאומיים. בימים אילו הוא מצלם, עורך ומביים קליפים וצילומי אופנה. כדאי לעקוב אחריו ולקבל טיפים והשראה ביצירת תוכן וויזואלי

http://omri-klein.com/

https://www.facebook.com/omrikleinvisuals/

https://www.instagram.com/omri_does_art_stuff/

אודות ברק רוזן

יוצר, מפיק ומעצב סאונד. מלמד יצירה והפקת מוזיקה בסביבת Ableton. מנהל את LFO.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*