מגזין אולפן ביתי / הפקה מוזיקלית / כיצד לעבוד עם וידאו באבלטון ?

כיצד לעבוד עם וידאו באבלטון ?

שימוש בוידאו הולך ותופס נפח בחיינו המתועדים לאלתר. הוידאו מעיד על מי אנחנו ומה המסר שאנו רוצים להעביר. מעין רגע בזמן שמייצג חלק מעולמנו אותו אנו רוצים לשתף ולתעד. אבלטון לייב היא פלטפורמה נוחה להפקה ויצירת מוסיקה עבור וידאו. ניתן לבחור מקטעים שונים ולערוך אותם תוך שימוש ב-warp markers על מנת לסדר את האודיו והוידאו בתיאום. בכתבה נתאר כיצד עושים זאת מהשלב הראשוני עד לשלב הייצוא בו הוידאו והאודיו הופכים משניים לאחד. הערה: תמיכת וידאו לא מתאפשרת בגירסאות Intro ו- Lite

ייבוא וידאו

קבצי וידאו מופיעים בדפדפן של לייב וניתן לייבא אותם ע״י גרירה אל תוך הפרויקט. את הוידאו ניתן יהיה לראות רק ב-Arrangement view. קבצים אשר נמצאים ב-Session view יוגדרו כקבצי אודיו בלבד.

כיצד מופיע הוידאו בלייב

וידאו קליפ בחלון הארנג׳מנט נראה ממש כמו קליפ אודיו, מלבד הנקודות השחורות הקטנות אשר מעטרות את שורת הכותרת בחלקו העליון.

את חלקי הוידאו ניתן לערוך באופן דומה לעריכת אודיו ע״י גרירה של הדפנות לצדדים (ימין ושמאל). ישנן מספר פעולות שאם יבוצעו על וידאו, יתחלף הקובץ לאודיו בלבד (ואינו יכיל יותר וידאו). יש לציין שההחלפה מתבצעת בתוך אבלטון, כך שקבצי הוידאו המקוריים ישארו כפי שהם ללא שינוי. הפעולות שתגרומנה להחלפה הן – Consolidate, Reverse, Crop.

חלון הוידאו

חלון הוידאו יופיע כחלון צף וניתן למקם אותו באיזה חלק שנרצה במסך. ע״י פקודה בתפריט האפשרויות ניתן לפתוח ולסגור את החלון כשגודל החלון משתנה בהתאם לגרירה שנחליט לבצע. במידה ונרצה שחלון הוידאו יופיע על כל המסך, דאבל קליק על החלון. דאבל קליק פעם נוספת יחזיר את חלון הוידאו לגודלו הקודם.

מאפייני הוידאו

סמני warp

ניתן ליצור סמנים בתוך קליפ (אודיו ווידאו). כאשר נגרור את סמני הוורפ בקליפ, חלון הוידאו יתעדכן ויראה את הפריים של הוידאו בו אנו נמצאים, כך שנוכל לשלוט במהירות הניגון של מקטעי הוידאו ולפיכך להושיב את הטיים-ליין ביחס לאודיו.

video-warp-markers
סמני וורפ (מסומנים בלשוניות צהובות)

כיצד להתאים בין סאונד לוידאו

7 שלבים עריכת מוסיקה לוידאו –

  1. נוודא כי אנו נמצאים ב-Arrangement view. זהו החלון  עם החלק האופקי שבחלקו התחתון נמצא הטיים-ליין. לחיצה על tab תחליף בין סוגי הנופים בחלונות (session לבין arrangement).
  2. גרירת קובץ וידאו לערוץ אודיו בחלון ה-Arrangement. חלון הוידאו יפתח על מנת להציג את הוידאו.
  3. גרירת קובץ אודיו בחלון ה-Arrangement תפתח באופן אוטומטי ערוץ אודיו עבור הקובץ. כדי לראות את התוכן של הערוצים יש לפרוש אותם ע״י לחיצה על כפתורי 30971.png שנמצאים משמאל לשם הערוץ.
  4. הקלקה כפולה בכותרת הקליפ וידאו תציג את המאפיינים עבור אותו קליפ בחלון מתחת לנוף האופקי.
  5. אם כפתור ה-warp מופעל, קליפים אשר מסומנים ב-warp יכולים להיות tempo leaders או followers. כאשר הסוויץ של Leader / Follower נמצא על Leader, הטמפו של כל שאר הקליפים ישתנה בהתאם לטמפו של קליפ הוידאו המוביל.
  6. עכשיו נוסיף סמנים לקליפ וידאו ונתאים אותם בהתאם למה שאנו רוצים לקבל. מיקומי הסמנים מגדירים את הנקודות בהם הוידאו והמוסיקה יסתנכרנו.
  7. בסיום, נבחר לייצא את הוידאו והאודיו ע״י Export audio/video מתוך תפריט file. נבחר בסוג הפורמט בו אנו מעוניינים שיהיה הקובץ.
ableton-clip-view
חלון מאפייני הקליפ

מהרגע שבו המוסיקה מוכנה, אפשר לקבל את התוצר בתהליך הייצוא. בשלב זה אורך הקבצים יקבע, כברירת מחדל, מנקודת ההתחלה עד לסופו של הקליפ האחרון שנמצא בחלון ה-arrangement או בהתאם למקטע שנחליט לסמן באופן ידני.

אודות ברק רוזן

יוצר, מפיק ומעצב סאונד. מלמד יצירה והפקת מוזיקה בסביבת Ableton. מנהל את LFO.

השאר תגובה

המייל שלך לא יפורסם.השדות הנחוצים מסומנים ב- *

*